VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pětitisícová bankovka z roku 1919 se bude dražit za milion korun

Sberatel.info

5. November, 2020

Do dražby půjde jedna z nejvzácnějších bankovek v České republice. Na trhu se objeví po 26 letech, v roce 1994 se vydražila za 280.000 korun, nyní aukční společnost stanovila vyvolávací cenu pětitisícové státovky na milion korun.

„Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,” uvedl Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com, která bankovku bude dražit. Aukce se uskuteční 20. listopadu na platformě LiveBid.cz.

Státovka, tedy bankovka vydaná státem, nikoli Národní bankou, s nominální hodnotou 5000 korun je z 15. dubna 1919 a v oběhu byla do roku 1921. Po dlouhou dobu se ve sběratelských kruzích vědělo jen o sedmi exemplářích, až v roce 1990 se potvrdila existence 15 kusů, později 26 kusů. V současné době je těchto sběratelsky ceněných pětitisícovek v soukromých a veřejných sbírkách na území České republiky a v zahraničí 36.

Mezi samotnými sběrateli je však jenom 13 kusů, zbylé exempláře vlastní právnické osoby, proto se nedá očekávat, že by se dostaly na sběratelský trh. Jde například o Českou národní banku, Národní muzeum či Zemské muzeum Olomouc.

Pro sběratele výjimečná červená pětitisícovka z roku 1919 nese na líci stejný motiv jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902, nenápadný secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové. Autorem většiny ostatních státovek z roku 1919 je Alfons Mucha, proto jsou především mezi sběrateli známé jako tzv. Muchovky, mezi ně patří státovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 500 Kč.

Na listopadové aukci, která je zaměřená na historii papírových platidel v českých zemích v letech 1762 až 2019, bude na prodej přibližně 550 položek. Zahrnovat bude kompletní nabídku všech bankovek 20. století, včetně několika dalších unikátů, jako třeba státovku o nominální hodnotě 500 korun z roku 1919 a také její perforovaný exemplář a nevydanou státovku deset korun československých z roku 1953.

Navzdory koronavirové krizi také může na domácí sběratelské scéně padnout další rekord. Počátkem října byl za rekordních 850.000 eur (v přepočtu asi 23 milionů korun) bez aukční přirážky vydražen na aukci společnosti Antium Aurum raritní svatováclavský pětidukát z roku 1937. Dosažená částka z něj tak dělá nejdražší československou minci.

ČTK, JJ, foto: Bankovky.com

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Jarní veletrh Sběratel

    Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

    21.03.2025 - 22.03.2025

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/jaro...
  • 18. brněnské sběratelské setkání

    Tradiční burza všech sběratelských oborů ve velkém sále veřejného ochránce práv, Údolní 39, Brno.

    12.04.2025 - 12.04.2025

    Brno, Česká republika

    https://www.filabrno.net...
  • Retro Garáž jaro

    Veteránská burza spojená s aukcí.

    26.04.2025 - 26.04.2025

    Lysá nad Labem, Česká republika

    https://www.retro-garaz....
  • Veletrh Antique jaro

    Největší domácí veletrh starožitností.

    24.04.2025 - 27.04.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.asociace.com...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum kávomlýnků

    Muzeum se sbírkou ručních kávomlýnků. tel.: 475 103 278

    Chabařovice, Ústecký kraj

  • Muzeum českého karosářství

    Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  • Jihočeské muzeum

    Muzeum s numismatickou sbírkou.

    České Budějovice, Jihočeský kraj

    www.muzeumcb.cz/jihoceske-muzeum/sbirky-...
  • Muzeum krajky a prodejní galerie

    Muzeum se sbírkou krajek.

    Vamberk, Královéhradecký kraj

    www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter