VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Veletrh Sběratel přilákal na výstaviště tisíce lidí

Sberatel.info

8. September, 2024

I přes extrémní počasí, kdy rtuť teploměru atakovala 30 stupňů, si sběratelé nenechali ujít 27. ročník největšího setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Ve dnech 6. – 7. září jim na výstavišti PVA Expo Praha nabídlo poštovní známky, mince, bankovky, pohlednice a další sběratelský materiál přes 230 vystavovatelů z celého světa.

Na veletrhu byl poprvé v Evropě k vidění artefakt, který nikdo jiný nemá. Český sběratel získal vzácný adresní štítek z lodní pošty Titanicu. Tento malý kus papíru nese v sobě nejen historii slavného zaoceánského parníku, ale také vzácnou stopu po tragické události.

Štítek, který patřil přímo poštovnímu úřadu lodi, se mezi sběrateli se označuje jako Titanic Facing slip, tedy adresní lístek, kterým prošla pošta na lodi. Tento konkrétní byl razítkován při vyplutí ze Southamptonu pouhé čtyři dny před tragédií a orazítkován byl osobním razítkem úředníka palubní pošty “O.S. WOODY” s řádkovým razítkem “TITANIC”.

Jde tak o jedinečné svědectví historické katastrofy. Na světě je jen třicet takových štítků, z toho na volném trhu je k mání pouhých deset. Ostatní lístky jsou v držení prestižních muzeí a institucí. Jeho tržní cena se odhaduje na více než milion korun.

Sběratelská rarita spojená s Titanicem vzbudila obrovský zájem médií. Veletrh Sběratel se objevil v hlavních televizních zprávách, v bulváru i na portálu seznam.cz, který je nejnavštěvovanější stránkou na českém internetu.

Artefakt z Titaniku byl na veletrhu Sběratel vystaven ve velkoryse pojaté expozici s řadou poutavých informací, které lákaly stovky návštěvníků.

Na slavnostním zahájení výstavy se sešli majitel rarity z Titanicu David Kopřiva (zcela vpravo), Martin Holý vedoucí odboru známkové tvorby České pošty, Michaela Petrusová, jež na České poště zajišťuje přítiskovou službu a ředitel veletrhu Jindřich Jirásek.

Speciálně k výstavě připravila Česká pošta příležitostnou dopisnici s vyobrazením adresního štítku, příležitostné poštovní razítko a přítiskový sedmiblok. První vystavení adresního štítku z Titanicu na veřejnosti připomínal také oblíbený 0 euro suvenýr s vyobrazením slavné lodi. Bankovka je navíc zajímavá tím, že se jedná o první 0 euro suvenýr kompletně vytvořený pomocí umělé inteligence.

K šedesátému výročí uvedení prvního filmu s Fantomasem do kin vydal veletrh Sběratel 0 euro suvenýrovou bankovku, přítiskový devítiblok s kresbou výtvarníka Romana Sedláka (uprostřed mezi Jindřichem Jiráskem a Petrem Jiráskem, pořadateli veletrhu) a sběratelskou novinku – dárkový blistr s poniklovanou medailí.

Fotbalový internacionál a reprezentant Jan Koller a světová šampionka a olympijská medailistka v biatlonu Gabriela Soukalová dorazili na pozvání firmy VDN promo představit na veletrh vlastní sběratelské figurky. Všem sběratelů se také ochotně podepsali.

První den veletrhu navštívil stánek České mincovny medailér Asamat Baltaev, který zde pokřtil raritní inkusní ražbu medaile Český lev. Uncovou stříbrnou medaili emitovanou v nákladu 1000 kusů bylo možné na Sběrateli koupit dříve než na e-shopu a v prodejnách České mincovny 

Unikátní exponát se dvěma originály nejvzácnějších filatelistických artefaktů z období protektorátu Čechy a Morava byly k vidění v expozici Prestige Philately Club Prague ve foyer výstaviště.

Manželé Knotkovi spolupracují s rytcem Martinem Srbem (uprostřed), který stál rovněž u zrodu nového aršíku, už úctyhodných 25 let.

Do Síně slávy české poštovní známky letos vstoupili Libuše a Jaromír Knotkovi, naši přední výtvarníci nejen poštovních známek. Česká pošta na veletrhu představila jejich nový známkový aršík ‘Zvířata v naší přírodě s mláďaty’, veletrh Sběratel pak Konvolut sběratelských bankovek k ukončení série „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“, jež byla inspirována jejich tvorbou.

Premiéru na veletrhu Sběratel měla také poštovní známka s motivem prvního československého aerodynamického vozu Wikov 35 Kapka. Kresba je dílem výtvarníka Petra Ptáčka (upostřed), který ji přišel na Sběratele osobně představit.

Podobu speciální “známkové bankovky“ nebo též „bankovkové známky“ odhalil v expozici Muzea cenných papírů jeho ředitel Rudolf Píša. Jedná se o pamětní list v podobě bankovky s faksimilií poštovní známky, který připomíná 130. výročí narození umělce, malíře a rytce Bohumila Heinze. Renesanční umělec byl autorem bankovek i poštovních známek, a právě ohlašovaná sběratelská novinka tištěná kombinovanou technikou ofsetu a ocelotisku má oba světy propojit.  

Příležitostnou dopisnici s motivem dinosaurů vydanou speciálně k letošnímu Sběrateli přivezla do Prahy Kyrgyzská pošta. Po oba dva dny pak bylo možné v její expozici získat podpis výtvarnice Darie Maier, která poštovní známky pro poštu Kyrgyzstán dlouhodobě tvoří.

Řada vystavovatelů přivezla do Prahy sběratelské artefakty vydané přímo ke Sběrateli. Na stánku Slovenské pošty tak mohli například návštěvníci najít aršík poštovních známek s personalizovaným kupónem.

Grafické listy výtvarníka Milana Bauera inspirované knihami Julese Verna vydané ve formě vlastních známek byly v prodeji na stánku sberatelshop.cz. Autor je přišel na akci ukázat osobně a následně rozdával podpisy na velké autogramiádě České pošty, jež proběhla první den veletrhu.

Antonín Panenka, mistr Evropy z Bělehradu z roku 1976 a autor slavného „vršovického dloubáku“ přišel na Sběratele osobně představit svou sběratelskou pamětní bankovku. Pamětní list ve formě bankovky byl vydán v loňském roce u příležitosti jeho 75. narozenin a také ke 30. výročí založení Nadace fotbalových internacionálů. Na autogramiádu ho pozval emitent pamětního listu, společnost „Osobnosti století“.

Obchodní ředitel Kutnohorské mincovny Petr Stibůrek představil na veletrhu novinku – medaili „Jan Žižka z Trocnova – 600 let“. Medaili vytvořil uznávaný sochař a medailér Vladimír Oppl (vpravo), jehož podpis bylo následně možné také získat.

Sobota byla dnem „Dnem Vlastních známek“. Symbolicky ho uvedl Břetislav Janík (vpravo), předseda Společnosti sběratelů vlastních známek, který v rámci akce připravil padesát obálek s vlastní známkou s logem spolku a příležitostným razítkem. Česká pošta pak ústy Jana Ištvánka z oddělení známkové tvorby představila nový formát Vlastních známek a to v podobě aršíku Gastronomie výtvarníka Jiřího Slívy.

Rytec Miloslav Bláha přišel na veletrh ukázat své umění široké veřejnosti. Pro Českou poštu tvoří a vyrábí příležitostná razítka už více než 40 let. Zabývá se ale také jejich opravou, restaurování rytin zbraní, zdobení šperků a dalšími pracemi, které vyžadují jemné ruce, um a léty nabyté mistrovství.

Na veletrhu probíhala také řada soutěží o zajímavé ceny. Například u vystavovatele Moje mincovna se losovalo každý den.

Jiřího Wolkera jako skauta připomněla zajímavá sběratelská výstavka. Básník, od jehož úmrtí letos uplynulo 100 let, byl ve skautském hnutí velmi aktivní. K vidění byly mimo jiné různá vydání jeho skautského deníku, korespondence se zakladatelem českého skautingu Antonínem Benjaminem Svojsíkem, ale také skautská filatelie a další sbírkové artefakty.

Veletrh Minerály a drahé kameny, který veletrh Sběratel každý rok provází, se letos rozrostl do samostatné haly. Návštěvníci na něm našli drahé kameny, minerály, šperky i inspiraci pro vlastní tvoření.

Souběžně s veletrhem Sběratel se v sobotu uskutečnily tradičně také veletrhy Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market. Sběratelé na nich mohli koupit raritní gramodesky od téměř čtyřiceti prodejců z celé Evropy, cédéčka, kazety i hudební memorabilie.

Pokud jste se letos na podzimní veletrh Sběratel nedostali, máte možnost řadu rarit, které na něm měly premiéru, zakoupit v poveletržní nabídce určené pro členy Klanu sběratelů. Najdete ji zde.

red, foto: Charlie Choc

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Muzeum turistických známek

    Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

    Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

    https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
  • Muzeum železnice

    Muzeum se sbírkou železnic.

    Radim u Luže, Pardubický kraj

    soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
  • Muzeum vah

    Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

    Humpolec, Vysočina

    www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
  • Poštovní muzeum v Praze

    Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

    Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter