Zdroj: Autor: Anna Šochová; Zdroj: theguardian.com; Foto: theguardian.com
16. Juni, 2020
Většina historiků je touto novinkou ale pohoršena. Podle nich se totiž jedná o ničení vzácných dokumentů. Německo-švýcarský startup s názvem Sekrè si s nimi ale hlavu nedělá. Na aukcích skupuje cenné rukopisy a proměňuje je v módní kousky. Mezi jejich úlovky patří mimo jiné například milostná korespondence pruského krále Fridricha Viléma III z roku 1851, rukopis Marie Terezie povolávající armády z roku 1756, či dopis přímo z pera Charlese Dickense.
Archiváři a historici celý projekt považují za dehonestaci společných historických pramenů. Firma ale argumentuje tím, že vzhled i obsah použitých materiálů zůstane pro účely studia a zkoumání zachován na fotografiích a není tak třeba originály zachovávat v původní podobě. Navíc se ve většině případů jedná o historicky nedůležité rukopisy. Například rukopis Alexandra Dumase, který v Sekrè při výrobě kabelek využili, se rozhodně za nijak historicky důležitý považovat nedá. Jedná se o vzkaz, ve kterém Dumas zve přítele na oběd.
Rozpor mezi tvrzením výrobce a historiků se postupně přesouvá do čistě filozofické roviny, ve které už nejde o jednotlivé materiály, které byly využity, ale o celkový přístup společnosti k minulosti. Je lepší minulost zapojit do každodenního života a přiblížit ji veřejnosti, nebo ji ochraňovat a ctít za každou cenu?
Přesto, že cena těchto výjimečných kabelek v mnoha případech šplhá až téměř k sedmi tisícům euro, což je v přepočtu přibližně dvě stě tisíc korun, některé cennější kousky jsou již vyprodány. Kontroverze spojená s těmito výrobky totiž zaručuje účinnou reklamu.