VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vyšel druhý díl Kroniky první republiky se zlatými a stříbrnými medailemi. Tentokrát mapuje historii roku 1919

Sberatel.info

16. Januar, 2020

Druhý díl Kroniky první republiky představila na přelomu roku v budově České národní banky (ČNB) společnost České dukáty. Stejně jako případě prvního dílu provází knihu série sběratelských dukátových medailí s motivy významných událostí, jež se v daném roce staly. Kronika opět vychází v limitované sérii 21 kusů ve zlatém a 100 kusů ve stříbrném provedení, v kombinaci knihy a medailí. Celá plánovaná série, jež mapuje roky, které formovaly vývoj předválečného Československa, je rozvržena do období celkem jednadvaceti let.

Autory knihy, kterou vydává ve spolupráci s Českými dukáty vydavatelství Albatros, jsou náš přední spisovatel a publicista Pavel Kosatík a Jaroslav Moravec, hlavní metodik ochrany platidel ČNB. Předmluvu napsala stejně jako u prvního dílu numismatička a zároveň členka Komise pro posuzování návrhů na české peníze Věra Němečková

obě knihymincekniha otevrena

 

 

 

 

 

Zatím co Pavel Kosatík se zaměřuje na popis klíčových události daného roku a zachycení atmosféry doby, Jaroslav Moravec se soustředí na popis numismatické historie.

První díl Kroniky první republiky věnovaný roku 1918 (vydaný roku 2018) přiblížil rakousko-uherské oběživo a změny, k nimž došlo ihned po vzniku Československa, včetně příprav prvních československých provizorních platidel.

Druhý díl věnovaný roku 1919 se zaměřuje na měnovou reformu, odluku československé měny od rakousko-uherské, přípravu tzv. kolkovací akce a proces vzniku definitivních československých platidel, na jejichž výtvarných návrzích se podílel Alfons Mucha. Události roku 1919 popsal Pavel Kosatík následovně: „Měl to být první rok nového letopočtu. Národ, který získal samostatnost, jím měl konečně vstoupit do nové, slavné, navíc republikánské éry. Stalo se ale něco jiného. Rok 1919 se stal rokem krize.“

Specifikem knih je úzké propojení unikátního tisku a emise zlatých a stříbrných medailí od předních českých medailérů, jež jsou součástí vydání. Oba díly Kroniky první republiky jsou bohaté na vyobrazení velkého množství numismatického materiálu, zčásti unikátního a ještě nepublikovaného.

Komplet dukátových medailí špičkových českých medailérů a knihy renomovaných historiků je nejen neopakovatelnou sběratelskou příležitostí, ale také velmi důstojnou poctou slavné době formování moderního Československého státu.

Součástí Kroniky První republiky 1919 jsou tyto pamětní medaile (ve zlatém nebo stříbrném provedení):

dukat štefanik

Dukát

Motiv: výročí tragického úmrtí Milana Rastislava Štefánika 4.5.1919

Averz: portrét M.R.Štefánika ve vojenské uniformě

Reverz: prozatímní státní znak

Autor: Zbyněk Fojtů, akademický sochař, pedagog a přední český medailér

dvoudukát záborový

Dvoudukát

Motiv: Schválení záborového zákona 16. 4. 1919.

Averz: prozatímní st. znak

Reverz: volný motiv k výročí schválení záborového zákona

Autor: Josef Oplištil, sochař a medailér, pedagog na Vyšší škole odborné v Jablonci nad Nisou, kde vede ateliér se zaměřením na raženou medaili a minci, autor mnoha významných prací.

pětidukát rašín

Pětidukát

Motiv: Zavedení české měny 10. 3. 1919

Averz: Alois Rašín

Reverz: prozatímní státní znak

Autoři:

Averz: Jiří Harcuba, sklářský výtvarník, medailér a pedagog světového významu. Svým typickým rukopisem vytvořil dílo s významným uměleckým sdělením a přesahem.

Reverz: Petra Brodská, mladá česká medailérka, absolventka VOŠ v Jablonci n. N., žačka významného medailéra Jiřího Dostála, spolupracovníka Jiřího Harcuby

desetidukát mucha

Desetidukát

Motiv: Vydání první státovky 7. 7. 1919

Averz: prozatímní st. znak

 

Reverz: motiv ze státovky 100Kč vzor 1919 z díla Alfonse Muchy

Autor: Asamat Baltaev, talentovaný umělec z přicházející generace medailérů, jeho práce jsou pravidelnými vítězi soutěží. Jeho tvorba je vysoce ceněna pro svou dynamiku a preciznost.

Kroniku První republiky si můžete objednat na webu Českých dukátů: https://www.ceskedukaty.cz/eshop/?filter=serie%5B1%5D%3D2.

 

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

    Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

    Dolní Čermná, Pardubický kraj

  • Muzeum panenek a medvídků

    Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

    Troskovice, Liberecký kraj

    www.muzeumpanenek.cz/...
  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Železniční muzeum a výtopna

    Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

    Jaroměř, Královéhradecký kraj

    www.vytopnajaromer.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter