VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jaká jsou nejkurióznější muzea? Třeba vlasů, nočníků, vůní či špatných obrazů…

Sberatel.info

17. Februar, 2020

Jít o dovolené do muzea se někomu může zdát jako velká nuda, španělský server eldiario.es ale tento týden sestavil seznam kuriózních expozic z různých koutů světa, z nichž si vybere i ten největší odpůrce muzeí. Figuruje na něm i muzeum penisů téměř tří stovek živočichů v islandském Reykjavíku či muzeum vlasů v Turecku, toalet v Indii, psích obojků v Británii nebo vůní ve Španělsku.

Aromatická expozice v obci Santa Cruz de la Salceda v provincii Buros je podle serveru eldiario.es první svého druhu v Evropě. Nenabízí ale jen vůně (například citrusů, kávy či vína), nýbrž celkem 92 různých pachů, které španělský server konkrétněji nespecifikoval.

Zajímavé může být muzeum toalet, které by asi málokdo hledal v Indii. Založeno bylo v Dillí v roce 1992 a jeho sbírka z padesátky zemí nabízí historický průřez hygienickými systémy různých národů. Podle stránek tohoto muzea vymysleli první typ splachovacího záchodu už před 3000 lety na území dnešní Indie. Na podobné téma vzniklo v roce 2006 ve španělské obci Ciudad Rodrigo muzeum nočníků, které čítá na 1320 exemplářů ze tří desítek zemí pocházejících z doby od 13. až do 20. století.

M_záchod

Pro slabší povahy asi nebude muzeum vlasů, které je součástí obchodu s keramikou Chez Galip v tureckém městečku Avanos v centrální části země. Expozice čítá na 16.000 různých pramínků vlasů žen, které je tam nechaly majiteli keramické dílny na památku od roku 1979.

Milovníci psů jistě rádi navštíví sbírku asi 130 psích obojků, kterou mají na hradě v anglickém Leedsu. Nejstarší pochází z 15. století, je ze zlata a jeho psího nositele měl chránit před smrtelným napadením vlkem.

Asi největší evropskou sbírku slánek a pepřenek, čítající 20.000 kusů, vystavují ve vesnici Guadalest na jihovýchodě Španělska. Jejich nejstarší slánka je z 19. století.

Pokud si někdo myslí, že neumí malovat, bude se cítit jako Michelangelo v Muzeu špatného umění (MOBA) v americkém Bostonu. To shromáždilo obrazy tak ošklivé, že si podle majitele zasloužily být vystaveny. Momentálně lze ale expozici sledovat jen na internetu.

ČTK, foto: muzea

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • vánoční veletrh Sběratel

    Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství.

    22.11.2024 - 23.11.2024

    Praha , Česká republika

    www.sberatel.info/vanoce...
  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum cukříků

    Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

    Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

  • Retroautomuzeum

    Muzeum se sbírkou automobilů z let 1948 - 1989.

    Strbadice u Benešova, Středočeský kraj

    www.retroautomuzeum.com/...
  • Motocyklové a technické muzeum

    Muzeum se sbírkou motocyklů.

    Netvořice, Středočeský kraj

    www.veterankalendar.cz/index.php?id=5&am...
  • Muzeum českého karosářství

    Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter