VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Radegast virtuálně! Muzeum zve na výstavu o historii známého pivovaru

Sberatel.info

7. April, 2021

Návštěvníci si mohou prohlédnout exportní krabici z pozůstalosti partyzánského velitele nebo původní velkoformátové logo pivovaru Radegast od tajemného autora.

Expozice v ostravské pobočce Národního zemědělského muzea připomíná padesátiletou historii značky. Původně měla končit v létě, teď se prodlužuje se do konce roku.

Důvodem jak virtuální prohlídky, která je v pobočce jediná, tak i oddálení konce jsou protiepidemická opatření, jejichž vinou jsou muzea od loňského března většinu času uzavřená. Výstava byla zahájena v září a značně ji poznamenala epidemie, přístupná byla jen několik týdnů.

Virtuální prohlídka je k vidění na webechwww.radegast.cz i www.nzm.cz.

Výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích se připravovala téměř dva roky. Artefakty pro ni se hledaly nejen v archivech, ale také u sběratelů a fanoušků piva Radegast, kteří si tyto věci doma pečlivě schovávají.

„Přišlo nám to jako obrovská škoda, že jsou tyto unikátní exponáty, a s nimi spojené příběhy, již téměř půl roku uzavřeny za dveřmi muzea. Proto jsme spolu s muzeem tuto expozici zpřístupnili všem zájemcům alespoň ve virtuální podobě,” řekl manažer značky Marek Grabovský.

V hlavní části on-line prohlídky si návštěvníci projdou v chronologické ose dějiny pivovaru, které jsou doplněny o tematickou složku. Celému prostoru navíc dominuje kopie sochy boha Radegasta. Autorem původního originálu ze 30. let je slavný sochař Albín Polášek. V roce 1998 uhradil pivovar Radegast náklady na zhotovení žulové kopie sochy, která dosud stojí na vrcholu Radhoště.

„Jeden z mnoha zajímavých příběhů se váže k lepenkové krabici určené pro ruský trh, v tehdejším Sovětském svazu. Tu jsme zakoupili v ruské Ufě na místním aukčním serveru a pivo na ní nese název Radhost, stejně jako všechno ostatní proexportní pivo Radegast z tehdejší doby,” uvedl kurátor Národního zemědělského muzea a autor výstavy František Švábenický.

Krabice podle něj pochází z pozůstalosti sovětského důstojníka Dajana Murzina, který v závěru druhé světové války působil v Protektorátu Čechy a Morava jako velitel 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Ta operovala mimo jiné na území Beskyd. „Jak se však pivo z tohoto regionu dostalo k němu domů, zůstává otázkou,” doplnil Švábenický.

K vidění je také původní logo pivovaru o rozměrech 385 na 200 centimetrů, které viselo v Nošovicích od roku 1974 do roku 2019 a jehož autor zůstává neznámý.

ČTK, jj, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

    Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

    Železná ruda, Plzeňský kraj

  • Severočeské muzeum

    Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

    Liberec, Liberecký kraj

    www.muzeumlb.cz/
  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Muzeum hodin

    Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

    Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

    www.muzeumhodin-kno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter