VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pardubické muzeum přichystalo virtuální výstavu o podniku Telegrafia, předchůdci známé továrny Tesla

Sberatel.info

22. Februar, 2021

Východočeské muzeum v Pardubicích dnes na svém webu zveřejnilo už sedmou virtuální výstavu v pořadí. Pojednává o podniku Telegrafia z první republiky. Byl předchůdcem dnes již zaniklé továrny Tesla.

„Telegrafia, pozdější Tesla, v uplynulém století dávala obživu mnoha obyvatelům Pardubic a okolí. V naší sbírce opatrujeme množství radiopřijímačů, telefonů a dalších přístrojů, které v továrně byly vyrobené,” řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Podnik Telegrafia, československá továrna na telefony a telegrafy založilo na základě dekretu ministerstvo pošt a telegrafů 18. října 1919. Vyvíjel a vyráběl slaboproudé elektrické přístroje.

„Od počátku byla Telegrafia považována za strategicky důležitou pro zájem republiky, proto vznikla jako akciová společnost s většinovým státním podílem, financovaným Živnostenskou bankou,” řekl kurátor výstavy Zdeněk Horák.

Ve 20. letech minulého století se rozvíjelo rozhlasové vysílání, na což podnik reagoval výrobou krystalových radiopřijímačů. Dobrý start ukončila hospodářská krize ve 30. letech. Telegrafie ji ale překonala. Za německé okupace byla továrna podřízena válečnému průmyslu a vyráběla například součástky k radarovým systémům.

„Práce na nových technologických novinkách pro okupanty vedla také k sabotážím výroby a spolupráci s odbojem. Radiopřijímač Liberator, tajně vyvíjený za druhé světové války, možná ještě někdo najde doma na půdě,” řekl Horák.

Součástí výstavy jsou historické fotografie, zobrazují například tehdejší propagační tablo výrobků, pohled do nitra továrny, snímky zaměstnanců nebo domky dělnické kolonie Telegrafie, které v Pardubičkách stojí dodnes.

Po druhé světové válce se Telegrafie stala součástí rozsáhlého národního podniku Tesla slaboproudé a radiotechnické závody. Tesla později zkrachovala, továrna je opuštěná od konce 90. let. Na přelomu milénia areál koupil tchajwanský Foxconn, který ho chtěl přestavět. Novou továrnu nakonec postavil v Černé za Bory.

Areál od roku 2012 vlastní město Pardubice, předtím byl vlastníkem kraj, který ho od Foxconnu koupil za symbolickou korunu. V roce 2018 pardubické zastupitelstvo schválilo nájemní a kupní smlouvu na bývalý areál Tesla. Developer Linkcity tam postaví do několika let obchodní centrum, byty nebo parkoviště.

Výstavu si můžete prohlédnout zde.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Retro Garáž jaro

    Veteránská burza spojená s aukcí.

    26.04.2025 - 26.04.2025

    Lysá nad Labem, Česká republika

    https://www.retro-garaz....
  • Veletrh Antique jaro

    Největší domácí veletrh starožitností.

    24.04.2025 - 27.04.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.asociace.com...
  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Apple Muzeum Praha

    Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

    Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

    www.applemuseum.com/cs/...
  • Muzeum vah

    Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

    Humpolec, Vysočina

    www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

    Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

    Strnadice, Středočeský kraj

    www.retroautomuzeum.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter