Sberatel.info
8. August, 2019
„Opatrně jsme vykopali pět skleněných, pečlivě uzavřených nádob. V jedné byly jako v pohádce tisíce mincí,” tvrdí obyvatelé domu, který skrýval poklad. Přáli si zůstat v anonymitě, ale svůj nález písemně ohlásili. Na světlo světa se tak dostalo 2800 mincí, jejichž původ sahá od starověku po 20. století. „Doufáme, že se jednoho dne objeví ti, kteří na ně mají právo,” uvedli v dopise.
Prozatím byl nález svěřen místnímu muzeu, které ho vystavuje až do konce léta v naději, že vyvolá vzpomínky a svědectví. Historie pokladu se totiž zdá být úzce spjata s otřesy maďarské historie: sbírku mincí ve sklepě domu, který se nacházel v obvodu ghetta, kam od května 1944 shromažďovali místní Židy, určitě schoval jejich židovský majitel, než začaly deportace do koncentračních táborů, míní ředitel muzea Bálint Havasi. “Jde o sbírku nevyčíslitelné hodnoty, která může obohatit naše znalosti o holokaustu. Je jedinečná z hlediska rozmanitosti a množství,” vysvětlil.
Asi polovina mincí byla v éře starověké Římské říše vyražena v současném Maďarsku, usoudil archeolog a numismatik Ferenc Redö. Další pocházejí z Francie před a po revoluci z roku 1789, z německých států 19. století, carského Ruska, jakož i z Jižní Ameriky, Afriky a Asie.
Šperky nalezené ve sklenicích přivedly historiky na stopu možných majitelů a sběratelů: mohli to být členové rodiny židovských obchodníků Pollaků. Ale až dosud se nenašel žádný z jejich potomků.
Téměř všichni Židé v Keszthely, kde svého času představovali nejméně 15 procent obyvatel, přišli o život v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Z 829 deportovaných přežilo pouze 64. Místní komunitu lze nyní spočítat na prstech. “Nález svědčí, že existuje ještě hodně nezodpovězených otázek o holokaustu v Maďarsku,” říká Gábor Rejtö z židovské obce.
V nacistických táborech zahynulo asi 600.000 maďarských Židů. Asi 450.000 z nich bylo za přispění maďarských kolaborantů deportováno do Osvětimi během pouhých dvou měsíců po německém vpádu v roce 1944.
Pokud se o poklad v Keszthely nikdo nepřihlásí, propadne státu.
ČTK, ilustrační foto: Shutterstock