Sberatel.info
18. Januar, 2019
Prodané fragmenty měsíčního povrchu dopravila na Zemi sovětská automatická sonda Luna 16, která 20. září 1970 přistála v lunární oblasti Mare Fecunditatis (Moře hojnosti). Vrtná souprava následně odebrala vzorek horniny o hmotnosti asi 100 gramů, který poté v návratovém pouzdře odletěl na Zemi. Zhruba gramový vzorek tehdy Sověti poskytli i československým vědcům.
Vydražená tři zrnka patřila původně vdově po šéfovi sovětského kosmického programu Sergeji Koroljovovi, která je darem dostala od sovětské vlády. Tento vzorek byl v roce 1993 v aukci v Sotheby’s prodán za 442.500 dolarů neznámému americkému sběrateli. Suma byla tehdy považována za mimořádnou, neboť odhad činil jen 30.000 až 50.000 dolarů.
Dovezené měsíční vzorky jsou považovány za majetek vlády. I tak jsou ale známé případy, kdy soukromé osoby v USA tvrdí, že vlastní měsíční úlomky. Zdokumentována je také událost, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) takový vzorek zabavil.
Za majitelku měsíčního prachu se prohlašuje i jistá Laura Ciccoová, jejíž otec Tom Murray byl dlouholetým přítelem Neila Armstronga, který jako první člověk vstoupil 20. července 1969 na povrch Měsíce. Ciccoová tvrdí, že jako dítě spolu se vzorkem dostala od Armstronga i lístek s věnováním.
Zda má v darované zkumavce ale skutečně měsíční prach, vědecké rozbory jednoznačně nepotvrdily. Odborný posudek konstatoval, že je možné, že směs tvoří skutečný měsíční prach smíchaný s pozemským.
Zajímavý je i případ Nancy Carlsonové, která v roce 2015 ve vládní aukci koupila za 995 dolarů (22.700 korun) sáček na vzorky, který použil Armstrong a který před lety zmizel z archivu NASA. Když se po prodeji ukázalo, že v sáčku, který se do aukce dostal nedopatřením, jsou stále stopy měsíčního prachu, žádala NASA o jeho vydání. Carlsonová to odmítla a po dvouleté právní bitvě soud v roce 2017 vyhrála. Ihned poté sáček v Sotheby’s vydražila za 1,8 milionu dolarů (41 milionů korun).
ČTK, foto: Sotheby’s