Sberatel.info
30. Januar, 2018
Výstava je rozdělena do několika částí. Všechny ale souvisí s Českým středohořím. Krajina s množstvím kuželovitých vrchů vznikla před 40 miliony lety. Proslulá je velkým množstvím nalezišť dutinových minerálů.
První část výstavy se věnuje starým mineralogickým nalezištím. “V mnohých případech jde o nálezy ze světově proslulých lokalit, z nichž mnohé jsou dnes již zaniklé. Jsou to například lokality u obce Dolní Zálezly s celou řadou dutinových zeolitů, zeofylit ze Starého vrchu u Radejčína, natrolit a apofylit z Mariánské skály v Ústí nad Labem nebo chabazity z Řepčic,” uvedl Houfek. Kromě vlastních sbírek muzeum představuje exponáty i z Národního muzea v Praze nebo okolních regionálních muzeí.
Výstava představuje i badatele, kteří se minerálům věnovali v minulosti. V další části ale nabízí i sbírky sběratelů současných, na výstavě se jich podle Houfka podílelo víc než 15. “Jde o jedinečnou kolekci velmi kvalitních a esteticky hodnotných vzorků pocházejících z oblasti Českého středohoří, včetně poměrně nedávných objevů,” doplnil Houfek.
Závěr je pak věnován českému granátu oblíbenému ve šperkařství. Jeho hlavní naleziště jsou u Třebenic na Litoměřicku. Kromě zdrojové horniny, ze které granát pochází, výstava ukazuje i jeho historii a řadu šperků. “Z nich je jedinečný náhrdelník z 18. století, jehož poslední majitelkou byla Ulrika von Lewetzov, poslední láska slavného básníka a také přírodovědce Johanna Wolfganga Goetha,” dodal Houfek.
Muzeum vydalo k výstavě i obsáhlou publikaci, která se minerálům věnuje, a také nástěnný kalendář. Výstava je k vidění do konce března.
Pokud si chcete doplnit své mineralogické sbírky můžete také vyrazit 3. a 4. března do pražského hotelu Olympik na burzu Geosvět / Minerály a drahé kameny.
Více na: http://www.muzeumusti.cz/v1820/Mineraly-Ceskeho-stredohori
ČTK, foto: Muzeum města Ústí nad Labem, P. Fuchs