Sberatel.info
31. Juli, 2020
„Pro návštěvníky jsme připravili výběr těch nejzajímavějších numismatických sbírek. Řada sbírkových předmětů, které se dnes nacházejí ve světových muzeích, je součástí kolekcí významných sběratelů, z čehož někteří jsou považováni za významné znalce ve svém oboru, takže to jsme se tady snažili prezentovat. Dále jsme vystavili výběr nejzajímavějších nálezů mincí. V jedné místnosti jsou prezentovány i doklady mincovní technologie z 18. století,” řekl na slavnostním otevření spoluautor výstavy Jan Boublík.
První část expozice je věnována soukromým sbírkám, které se staly součástí fondů Národního muzea. Jednou z nich je například Chaurova sbírka, která představuje největší existující kolekci českých mincí a medailí od 10. do 19. století. „Za zmínku zde stojí takzvané morové medaile, které byly nošeny jako amulet proti morovému onemocnění,” uvedl Boublík. Další soukromou sbírkou, kterou výstava ukazuje, je kolekce Josefa Nováka. Do Národního muzea se dostala až letos, a veřejnosti se tak představuje poprvé.
Ve druhé části výstavy si mohou návštěvníci prohlédnout historické mince a části mincovních pokladů. Vystavenou raritou je například zlatý čtyřicetidukát Ferdinanda III. či mincovní poklad z Českých Budějovic. Nález ze 17. století obsahuje kromě samotných mincí i dopis majitele pokladu, lékárníka Georga Seifferheldta, s jeho podpisem.
Jedním z nejvýznamnějších nálezů svého druhu je vystavená část pokladu z Horních Rápotic na Pelhřimovsku, který čítá 342 mincí. „Ještě před rekonstrukcí historické budovy (muzea) bylo zvykem, že zde byly vystaveny také numismatické památky. Takže si myslím, že přijít do Národního muzea je nemyslitelné, aniž by zde návštěvník mohl vidět ukázky zajímavých sbírkových fondů,” dodal Boublík.
Historická budova Národního muzea se pro rozsáhlé rekonstrukci veřejnosti znovu otevřela v říjnu 2018. V současné době si mohou návštěvníci kromě Pokladů numismatických sbírek prohlédnout výstavy spojené s koncem druhé světové války, Sametovou revolucí či českými státními symboly. Ke zhlédnutí je také stálá expozice minerálů a výstava roušek s názvem Držíme spolu reagující na současnou koronavirovou situaci.
ČTK, ilustrační foto: Národní muzeum