VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Největší zlatý poklad nalezl v 18. století nádeník při sekání trávy

Sberatel.info

24. Juni, 2021

Největší evropský v přírodě nalezený zlatý poklad byl objeven na břehu potoka u Podmokel na Rokycansku před 250 lety, 12. června 1771. Nalezl jej jeden místní nádeník při sekání trávy. Jednalo se asi o 5000-7000 zlatých keltských mincí, tzv. duhovek, o celkové váze 40-50 kilogramů. Většina duhovek ale byla roztavena a zpracována na dukáty.

Začátkem června 1771 se nad Podmokly přehnala prudká bouře, která rozvodnila i potok protékající obcí. Když se vyčasilo, vyrazil nádeník Jan Koch, zvaný Janota, na louky pod vesnicí sekat trávu. Neušlo mu, že vzedmutá voda potoka na jednom místě podemlela břeh a že se tam něco leskne. K jeho překvapení v bahně leželo množství lesklých žlutých oválů. Chalupník přinesl tyto lesklé plíšky domů dětem na hraní. V potočním břehu pak byly nalezeny další zlaťáky a vrcholem byl velký kovový kotel plný lesklých mincí. Zpráva se brzy donesla k úředníkům majitele zdejšího panství knížete Karla Egona Fürstenberka, kterým byla posléze většina mincí odevzdána.

První písemná zpráva o nálezu pochází až z konce 18. století, podle odborníků lze ale usuzovat, že v potočním břehu se po dvě tisíciletí ukrýval bronzový kotel obsahující asi 5000-7000 zlatých mincí a kromě toho jakýsi nákrčník či náramek, rovněž z masivního zlata. Odhady celkového množství žlutého kovu se pohybují mezi 40 až 50 kilogramy.

Císařovna Marie Terezie svůj zákonný podíl na nálezu odmítla, a tak nechal kníže většinu pokladu odvézt do Prahy, kde byl přetaven na dukáty, a to na 7374 tereziánských dukátů s letopočtem 1771 a na 5000 dukátů s vyobrazením knížete Fürstenberka a s jeho erbem a letopočtem 1772.

Dnes se ví, že mince byly keltské a poklad do země kdosi uložil někdy po polovině prvního století před naším letopočtem, v období, které vědci označují jako mladší dobu laténskou. Nález je o to cennější, že jde o první mince, které se razily na českých zemí.

Do dnešní doby se dochovalo jen několik desítek mincí, asi dvě desítky mincí vlastní Národní muzeum, některé další exempláře se snad nalézají v zahraničních muzejních sbírkách.

Místo nálezu podmokelského pokladu se nachází asi 700 metrů severovýchodně od Podmokel a je označeno malým pomníčkem s vytesaným letopočtem 1771.

O dalších souvislostech pokladu se lze jen dohadovat. Oblast v povodí Berounky patřila k jádru keltského osídlení – poměrně nedaleko od Podmokel je proslulé keltské oppidum Stradonice. Právě s ním je poklad často uváděn do souvislosti. Podporuje to i skutečnost, že také ve Stradonicích se v srpnu 1877 našly mince stejného typu. Většina vědců proto soudí, že do břehu potoka zakopal svůj movitý majetek jakýsi zámožný Kelt v nejisté době, kdy se vláda tohoto etnika blížila v českých zemích ke svému konci. Existují ale i názory, že kovový kotlík měl mystický význam a Keltové jej často používali při náboženských obřadech.

Nález pokladu byl velkým impulzem i pro rozvoj archeologického a numismatického bádání v českých zemích.

K nejvýznamnějším nálezům mincí v českých zemích patří i nález asi 200 zlatých keltských mincí (duhovek) 2. srpna 1877 na místě bývalého keltského hradiště (oppida) ve Stradonicích na Berounsku. Zlatý poklad byl 16. února 1911 nalezen i na okraji Uničova, kde se v hliněném hrnku metr pod povrchem ukrývalo 352 mincí z téměř ryzího zlata, které pocházely ze začátku 17. století

Z poslední doby lze zmínit denárový poklad z Chýště na Pardubicku, takzvaný poklad století, který byl nalezen v listopadu 2015. Tvoří jej téměř 1700 stříbrných denárů z doby počátků české státnosti, které v zemi ležely téměř 1000 let. Dále kupříkladu středověký poklad 1341 mincí, který na jaře 2017 našla žena v obci Řeteč na Písecku. Stříbrné denáry Břetislava I. a Spytihněva II. z 11. století vážily 1330 gramů. A loni v září objevili archeologové na poli u Sepekova na Písecku poklad 700 až 800 stříbrných mincí ze 13. století, z doby krále Přemysla Otakara II.

V Podmoklech si výročí připomněli malou slavností s přednáškami a kulturním programem. Obec před několika lety místo nálezu upravila a doplnila tabulí s popisem, řekl ČTK starosta Luboš Souček.

Nález mincí z různých mladších období dnes není výjimečný, objevení podmokelského pokladu by ale bylo nesmírnou senzací, řekl ředitel Západočeského muzea v Plzni, archeolog Jiří Orna. Keltské duhovky se razily od 3. do 1. století před naším letopočtem a byly to první mince ražené na našem území, připomněl.

Podle archeologa Martina Čechury, autora nové brožury o Podmoklech, je podobný nález snem každého archeologa. “Až asi do roku 2012 to byl naprosto největší poklad keltského zlata v Evropě, respektive na světě, dodnes je druhý největší. Někdy v roce 2012 byl nalezený ve Francii poklad, který měl o něco víc mincí a byl o něco větší,” řekl.

“Najít takový poklad dnes by byla samozřejmě veliká a dlouhodobá práce, ale byla by to asi ta nejkrásnější práce, jakou si archeolog může představit. Asi by se na to sestavil expertní, možná mezinárodní tým největších znalců a řešilo by se to po všech možných stránkách včetně složení kovu, hledal by se zdroj zlata, řešila by se typologie a původ mincí, hledaly by se analogie, odkud mohly pocházet. Dnes bychom uměli vyprávět mnohem širší příběh a okolnosti, ale bohužel ten poklad už nemáme,” poznamenal.

“Přesně nevíme, kolik bylo v nalezeném hrnci mincí, odhaduje se 5000 až 7000 o celkové váze možná až 50 kilogramů, což je naprostý unikát z doby Keltů. Ten soubor musel být uložený do země někdy okolo poloviny prvního století před naším letopočtem,” řekl. I na základě dochovaného mála lze podle něj sledovat nejenom ražby na jednotlivých mincích, ale usuzovat na kontakty mezi různými regiony, které mezi sebou spolupracovaly a obchodovaly. Keltská civilizace byla od zhruba od západního Slovenska po Francii a kontakty probíhaly v rámci širšího území, dodal Menšík.

Více o pokladu najdete na webových stránkách obce Podmokly zde.

ČTK, foto: obec Podmokly, www.brdy.info a www.mince-numismatika.cz

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Retro Garáž jaro

    Veteránská burza spojená s aukcí.

    26.04.2025 - 26.04.2025

    Lysá nad Labem, Česká republika

    https://www.retro-garaz....
  • Veletrh Antique jaro

    Největší domácí veletrh starožitností.

    24.04.2025 - 27.04.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.asociace.com...
  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum Kouzlo starých časů

    Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

    Praha 1, Hlavní město Praha

    www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
  • Muzeum motocyklů Jawa

    Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

    Rabakov u Mladé Boleslavi, Středočeský kraj

    www.jawa-muzeum.cz/
  • Muzeum cukříků

    Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

    Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

  • Muzeum českého karosářství

    Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter