Sberatel.info
18. April, 2024
Výstavu Svět bankovek Oldřicha Kulhánka, známého hlavně díky grafikám na českých bankovkách a poštovních známkách, mohou nově nejen sběratelé navštívit sídle České národní banky (ČNB).
Návštěvníci se na ní budou moci seznámit například s prvními návrhy československých platidel ze 70. let, které se nikdy nerealizovaly, satirickými litografiemi Funny Money či s díly spojenými s Kulhánkovou kariérou a životem.
Výstavu tvoří několik bloků. První se věnuje umělecké osobnosti Kulhánka, další jeho rané tvorbě ze 70. let a navazujícím populárním grafikám z let devadesátých. “Při zpracovávání každé bankovky se Oldřich Kulhánek nejdřív podrobně seznámil s osobností, kterou ztvárňoval. Šlo mu totiž o to, aby každý návrh dokonale vystihl životní příběh umělecky zachyceného člověka. Díky tomu se tento český malíř, grafik a ilustrátor stal skutečným vypravěčem české historie, respektive osudů významných představitelů českého národa,” uvedl hlavní archivář ČNB a kurátor výstavy Jakub Kunert.
Kromě grafik bankovek jsou součástí výstavy díla, které na zakázku zpracovával pro různé klienty i pro sebe, například grafika Alchymia vytvořená v roce 1989 pro cyklus věnovaný době císaře Rudolfa II. či díla, která vznikla na základě jeho negativních zkušeností s komunistickým režimem.
Kulhánek se narodil 26. února 1940 v Praze, kde později vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru Karla Svolinského. Výstava Svět bankovek začíná v době jeho 60. výročí dokončení studií. Je autorem mnoha českých poštovních známek a nepřeberného množství grafických listů a litografií. Získal řadu prestižních ocenění a jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách. Na České poště byl dlouhou dobu rovněž předsedou Komise pro výtvarné řešení poštovních známek.
První samostatnou výstavu měl v roce 1968. O tři roky později navrhl první bankovku, desetikoruna dokonce vyhrála anonymní konkurz, ale do tiskárny se nakonec nedostala. Její autor byl totiž v té době stíhán kvůli grafickým listům z let 1968 až 1971, jimiž údajně hanobil představitele tehdejších socialistických zemí. Měsíc strávil ve vězení a pak byl dva roky pravidelně vyslýchán.
Základem Kulhánkovy tvorby byla zejména grafika a kresba, často zaměřená na lidskou fyziognomii a vyjádření výrazu lidských tváří, do kterých se vepsaly povahové vlastnosti, životní podmínky a osobní zkušenosti postav, které ve svých dílech zachytil. “Životní situace, byť tragická, nikdy nepostrádá špetku humoru, pravda většinou velice černého,” tvrdil mimo jiné Kulhánek.
Vedle výtvarné práce působil také jako scénograf a pedagog. Byl prezidentem Nadace Hollar, která se zabývá podporou, ochranou a rozvojem české umělecké grafiky a kresby. Zemřel v Praze 28. ledna 2013.
ČTK, jj, foto: ČNB a Česká pošta