Sberatel.info
26. Juli, 2023
Minerály převážně z Alp, ale i z Uralu, Karákóramu nebo Jeseníku vystavuje Muzeum Českého ráje v Turnově. Minerály z nitra horských masivů patří mezi nejkrásnější minerály na světě.
Kurátor výstavy Jan Bubal odhaduje, že cena vystavených minerálů se pohybuje okolo dvou milionů korun. Nejvíc vystavených vzorků pochází z alpských žil, které jsou podle kurátora nejvýznamnějším a nejatraktivnějším způsobem mineralizace.
“Svůj název dostaly podle Alp, typického výskytu, kde se nachází tyto minerály v nejhezčích a nejlepších ukázkách,” vysvětlil Bubal. Nalézt je ale lze i v Himálaji, Pamíru, na Uralu, ale také třeba v Jeseníkách. Alpské žíly jsou známé především díky odrůdám křemene, který se vyskytuje v horských dutinách, takzvaných krystalových sklepech. “V takových dutinách můžou být pak třeba i několik desítek až stovek kilogramů těžké,” řekl kurátor. Vznik minerálů souvisí se vznikem pohoří, v němž vznikne trhlina a krystal pak může růst několik milionů let.
Najít krystal v horách není nic snadného. Mnoho zkušených sběratelů, kterým se v Alpách říká strahleři, podle Bubala zahynulo. “Je to velké riziko, protože dutina se vám může zhroutit. Je to v nepřístupných terénech, neustále se tam něco rozsypává a je to nebezpečné. Ale zároveň čím nebezpečnější terén, tím máte větší šanci objevit novou a obrovskou dutinu,” vysvětlil kurátor. I kvůli riziku spojenému s jejich hledáním tak ceny krystalů stoupají až do milionových částek.
Výstava, která je podrobným průřezem krystalů různých tvarů z různých míst, potrvá do listopadu.
Jednu z vitrín věnoval kurátor nejvyšší hoře Evropy Mont Blanc, odkud pocházejí křišťály a záhnědy, které sám sbíral. “Jsou z dutin, které jsou třeba v nadmořských výškách kolem 3000 metrů,” řekl.
Rozhodl se vystavit i záhnědu, tedy hnědou odrůdu křemene, z Jizerských hor. Většinu minerálů pro výstavu si ale turnovské muzeum půjčilo. Návštěvníci tak mohou vidět kolekci minerálů ze sbírek Moravského zemského muzea v Brně, Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a od soukromých sběratelů.
Turnovské muzeum má i vlastní sbírku minerálů. Jeden z krystalů z ní byl muzejním exponátem měsíce června (na obrázku). Bubal by chtěl, aby zůstal vystavený po celé letní prázdniny. Jde o křišťál z Velké Kraše na Jesenicku, kde je ložisko křemene známé už od začátku 16. století. “Je to skutečně výjimečný vzorek a myslím si, že koresponduje s výstavou,” dodal. Přestože je ve Velké Kraši podle Bubala přes 67.000 tun křemene a zhruba 335 tun drahých kamenů, od roku 1925 se tam těží jen příležitostně.
ČTK, foto:Turnovské muzeum