Sberatel.info
3. September, 2021
Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě proběhne na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech od 10. do 11. září. Do Prahy se chystá na 200 vystavovatelů z celé Evropy a k vidění bude mimo jiné známá československá „zelená stokoruna“ s pořadovým číslem 0001. Na jednu vstupenku pak bude navštívit také veletrhy Minerály a drahé kameny a Vinyl & Stero Expo.
Vystavovatelé přivezou do Prahy mince, medaile, bankovky, poštovní známky, pohlednice, minerály, drahé kameny a další sběratelský materiál.
Poprvé na veletrhu se dostane do prodeje 0 euro suvenýrová bankovka, jejíž motiv oslavuje letošní kulaté narozeniny herečky Jiřiny Bohdalové.
Vlastní sběratelské bankovky budou mít také Vladimír Remek a Oldřich Pelčák. Připomenou, že letos je tomu právě 45 let od chvíle, kdy nastoupili do výcviku v Hvězdném městečku a stali se oficiálně kosmonauty. Stejný motiv má i příležitostná dopisnice vydaná Českou poštou.
Legendární skupina Pražský výběr se pak v premiéře na Sběrateli objeví na vlastních poštovních známkách.
Premiéru na veletrhu má také nová sběratelská bankovka ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“, tentokrát s motivem automobilu Škoda Superb 3000 z roku 1941. Ke sběratelské bankovce si je možné koupit také pamětní obálku se shodným motivem vozu a speciální pamětní tisk.
Výtvarníci Jaromír a Libuše Knotkovy uvedou na veletrhu novou známku „Milovice“ z řady „Ochrana přírody“.
Výtvarnice Marina Richterová příležitostný poštovní aršík věnovaný Dante Alighierimu.
Poprvé budou na veletrhu Sběratel také vyhlášeni vítězové ankety o nejkrásnější českou poštovní známku loňského roku a do “Síně slávy české poštovní známky“ bude uvedena další osobnost, která se významně zasloužila o rozvoj české filatelie.
Příležitostná dopisnice ze série „Legendy“, jež bude mít na veletrhu premiéru, je věnována osobnosti Jana Kodeše, vítězovi Wimbledonu 1973. Veletrh Sběratel pak, stejně jako v loňském roce, vydá vlastní známku s art decovým motivem od výtvarníka Romana Sedláka.
Přijďte se podívat na raritní bankovky. Některé pak můžete i koupit
Návštěvníci veletrhu si budou moci rovněž prohlédnout první dva vytištěné exempláře „zelené stokoruny“, nejdéle platné bankovky na našem území, s označením 000001 a 000002. Jsou umístěny do originálního rámečku s podpisem tehdejšího ministra financí Júlia Ďuriše. Přiložené autentické skici autora Františka Heřmana pak názorně ukazují, jak podoba bankovky, je platila od roku 1961 celých 32 let, vznikala. Unikátní bankovky na veletrh zapůjčila společnost Portu Gallery.
Precizní faksimile jedné z nekrásnějších československých „tisícikorun“, jež byla tištěna ve Spojených státech v tiskárně American Bank Note Company a platila mezi lety 1919 až 1937 přiveze na veletrh Muzeum cenných papírů. Aby se maximálně přiblížila originálu, tiskla se nová sběratelská bankovka v tiskárně cenin v kombinaci tří tiskových technik na ceninový papír a část nákladu dokonce na originální americký bankovkový papír s konfetami, shodný s tím, který Američané použili před sto lety na původní bankovky. Cena zachovalého originálu se dnes pohybuje až kolem půl milionu korun.
Sběratelství přitahuje investory, kteří hledají kam uložit peníze
Na veletrh Sběratel už dávno nemíří jen sběratelé, kteří chtějí doplnit své sbírky. Možnost porovnat nabídku a ceny od několika desítek prodejců na jednom místě přitahuje také návštěvníky, kteří chtějí zajistit své úspory před inflací.
„Odhadovaný obrat obchodu s poštovními známkami je u nás kolem 800 milionů Kč/rok, což je o 60% více než před ca 10 lety. Toto číslo asi mnohé překvapí. Ale známky jsou skvělý koníček a zábava, člověk se jejich sbíráním dobře odreaguje, hledání rarit je zase skvělý adrenalin,“ říká Radek Novák, autor knihy „Poštovní známky – koníček, nebo investice?“, kterou bude možné na veletrhu rovněž koupit.
„Oproti minulým létům jdou ceny jednoznačně nahoru. Hlavně u vzácných žádaných exemplářů v hezkém stavu,“ říká o historických mincích Petr Kovaljov, který se svou firmou Numfil zastupuje na veletrhu největšího evropského obchodníka s numismatikou Künker. Například letos v červnu byl prodán v Monaku luxusní 10ti dukát 1639 z období vlády Ferdinanda III. z mincovny Praha za cca 5 000 000 Kč. A v červenci v Japonsku pak velmi vzácný 10ti dukát 1661 Leopolda I. rovněž v krásném stavu z mincovny Praha za cca 9 000 000 korun, ilustruje Petr Kovaljov na praktických příkladech zvýšený zájem i o mince z českých zemí.
Nebude chybět oceňování sbírek a nově můžete přinést také obrazy
K dispozici budou na Sběrateli opět oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, které na veletrhu nabízí Svaz českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo Klub sběratelů autogramů. Letos bude nově oceňovat aukční síň Obrazy v aukci také výtvarná díla.
Na své si přijdou také sběratelé gramofonových desek, minerálů a drahých kamenů
Ve stejné hale jako veletrh Sběratel se uskuteční také veletrh Minerály drahé kameny a v sobotu 11. září se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.
Kompletní program veletrhu najdete na https://www.sberatel.info/veletrh-sberatel/ .
Členové Klanu sběratelů mají vstup na veletrh zdarma a navíc dostanou ke vstupence sběratelský kalendářík. Do Klanu sběratelů se je možné bezplatně registrovat zde – https://www.sberatel.info/registrace-do-klanu-sberatelu/