Sberatel.info
7. Dezember, 2022
Éra telefonních budek v Německu, která se začala psát v roce 1881, se pomalu blíží ke konci. Zatímco Česká republika se s nimi definitivně rozloučila loni v červnu, v Německu budou fungovat do konce ledna nadcházejícího roku. Už v nich ale již není možné hovor uhradit mincemi, zbývá tak jen předplacená karta.
Telefonní budky byly v Německu podobně jako v Česku neodmyslitelnou součástí měst a vesnic. Po celé zemi jich ještě v 90. letech minulého století bývalo přes 160.000. Společnost Deutsche Telekom, která aparáty provozuje, ale po nástupu mobilních sítí začala s jejich postupným odstraňováním. Konečný verdikt pak loni vynesl Spolkový sněm, který ze zákona o telekomunikacích vyškrtnul povinnost tato zařízení provozovat jako základní veřejnou službu. V současnosti je v zemi okolo 12.000 telefonních automatů.
„Nyní je čas se s veřejným telefonem rozloučit, služba končí,” uvádí Telekom. Rozhodnutí zdůvodňuje tím, že přes všechnu nostalgii automaty dávno dosáhly ekonomické životaschopnosti. „Takřka každý třetí veřejný telefon v loňském roce nevydělal ani jediné euro. V průměru pak tyto stanice Telekomu mají měsíční obrat jen několik málo eur,” poznamenala firma. A dodala, že takto nízký obrat mnohonásobně převyšuje náklady na údržbu, provoz a opravy škod.
Na škody neupozorňuje Telekom náhodou. Veřejné telefonní automaty, které se z klasických telefonních budek proměnily spíše ve sloupy se zabudovaným telefonem, jsou totiž častým terčem vandalů.
Veřejné telefony prožívají dlouhodobý ústup. Do roku 2018 zmizely všechny žluté budky, které byly pro Německo typické. S těmito kabinami je sice možné se v Německu stále setkat, k telefonování již ale neslouží. Své využití našly jako zázemí pro ostrahu a některé se proměnily v telediska, což jsou podle jejich provozovatele Benjamina Uphuese nejmenší diskotéky na světě.
Další fáze odchodu budek nastala tento týden, kdy Telekom zablokoval možnost platit mincemi. “Od konce ledna (2023) nebude možné platit ani platebními kartami, čímž bude zastaveny všechny telekomunikační služby v telefonních budkách,” uvedla firma. Demontáž těchto automatů chce společnost dokončit do začátku roku 2025. Na některých místech je nahradí malá vysílací zařízení, kterými chce Telekom po dohodě s obcemi posílit nedostatečný mobilní signál.
Telekom rovněž upozorňuje, že provozování veřejných telefonních stanic je i energeticky náročné. Úspory energií jsou přitom v dnešní době důležitým tématem. V průměru podle vybavení spotřebují mezi 500 až 1250 kilowatthodinami elektřiny ročně. „Vypnutím těchto nepoužívaných technických dinosaurů se ušetří šest až 15 milionů kilowatthodin ročně. To odpovídá spotřebě elektřiny několika tisíc bytů,” uvedl Telekom. „Přes všechny milé vzpomínky je čas se rozloučit,” dodal.
ČTK, foto: T-Mobile a archiv