VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava mapuje zlatou éru “digitálek” a nechybí ani raritní kousky

Sberatel.info

8. März, 2023

Do éry náramkových “digitálek” se vrátí návštěvníci Technického muzea v Brně. Komorní výstavu tvoří sbírka Libora Hovorky, kterou muzeum získalo do svého fondu v roce 2020. V Česku je svým rozsahem ojedinělá.

Ukazuje náramkové hodinky s elektrickým a elektronickým pohonem, s quartzovým oscilátorem, řízené dálkovým signálem, využívající digitální ukazatele času i tradiční ciferník a ručičky.

Technické muzeum má ve sbírce hodin 572 exponátů, z čehož asi polovinu tvoří právě digitálky. “Ucelená sbírka kromě samotných výrobků obsahuje i příslušné prameny a literaturu, technickou a výrobní dokumentaci včetně propagačních tiskovin,” uvedl kurátor Petr Nekuža.

 Objev, který klasickým mechanickým časoměrům přinesl konkurenci v podobě strojku na baterii, připisují odborníci Warrenu Marissonovi. V roce 1927 vyvinul v Bellových laboratořích ve Spojených státech první quartzové hodiny využívající blok krystalu stimulovaný elektrickým proudem. “Zlatou érou digitálek jsou 50. až 90. léta 20. století. Potom se dostávají do výroby již hodinky řízené rádiovým signálem s absolutní přesností,” řekl Nekuža.

 Sběratel Hovorka s Technickým muzeem Brno dlouhodobě spolupracuje. Podílel se na tvorbě dvou publikací věnovaných značce Prim i na velké výstavě “primek” v Brně. Sbíral také elektrické a elektronické hodinky z mnoha zemí. Výstava tak poskytuje přehled o celosvětovém vývoji.

 “Návštěvníci mohou obdivovat například unikátní hodinky Hamilton Electric vyrobené v roce 1957 v USA, jež patří k analogovým setrvačkovým hodinkám s kontaktním spínáním a pohyblivou cívkou. Dalším výjimečným exponátem jsou hodinky Bulova Accutron z roku 1962, které používají jako časoměrný prvek ladičku napájenou obvodem elektrického oscilátoru s jedním tranzistorem,” uvedl Nekuža.

 Pozoruhodné jsou podle kurátora i jedny z prvních hodinek využívajících solární energii z roku 1974. Zájemci se mohou těšit rovněž na sbírku náramkových hodinek s LCD displejem od výrobců Texas Instruments, Seiko, Omega či Longines a na nejmladší kategorii digitálek – rádiem řízené hodinky.

Výstava potrvá od 7. března do 6. června.

Více informací najdete zde.

ČTK, foto: technické muzeum v Brně 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • vánoční veletrh Sběratel

    Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství.

    22.11.2024 - 23.11.2024

    Praha , Česká republika

    www.sberatel.info/vanoce...
  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Železniční muzeum a výtopna

    Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

    Jaroměř, Královéhradecký kraj

    www.vytopnajaromer.cz/...
  • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

    Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

    Železná ruda, Plzeňský kraj

  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Městské muzeum

    Muzeum s expozicí drahých kamenů.

    Nová paka, Královéhradecký kraj

    muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter