VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum Jindřichohradecka vystavilo rakousko-uherské pohlednice

Sberatel.info

15. April, 2016

Místní pohlednice z doby Rakouska-Uherska jsou ode dneška k vidění v Muzeu Jindřichohradecka. Soubor známých i zapomenutých pohledů na zdejší města a obce z přelomu 19. a 20. století, si budou moci návštěvníci prohlédnout až do 7. června. ČTK to řekla edukační pracovnice muzea Marie Hazuková. Jedná se o první zdejší výstavu letošní sezóny.

Soubor dvou stovek pohlednic od roku 1896 do roku 1917 představuje podle Hazukové pohlednice v češtině i němčině. V regionu bylo totiž hodně obcí s německy mluvícím obyvatelstvem a nesly zcela jiné názvy než dnes. Výstava představí také pohlednice neobvyklých formátů – velkoplošné, i netradiční techniky tisku.

“Takový soubor nebyl ještě nikdy v muzeu vystaven. Myslím, že ani nikdy v hluboké historii, takže je to opravdu rarita. Bude to soubor, který představí jak ty větší obce, samozřejmě v čele s Jindřichovým Hradcem, ale i miniobce, z nichž některé už ani neexistují,” řekla kurátorka výstavy Alexandra Zvonařová, správkyně národopisných sbírek muzea.

Zajímavé je podle ní to, že si v dřívější době i ty nejmenší obce vydávaly své pohlednice, “Dokonce i opravdu drahé pohlednice litografické, které si mohl dovolit málokdo,” uvedla.

Muzeum Jindřichohradecka má ve své sbírce rozsáhlý fond více jak 6000 kusů barevných a černobílých tištěných pohlednic. Základ tvoří jindřichohradecký region, ale sbírka nabízí i pohledy na jiné obce či vojenské karikatury. Většina zobrazuje především Jindřichův Hradec a jeho okolí v letech 1880 až 2009. Pohlednice znázorňují vedle Jindřichova Hradce také Dačice, Slavonice, Třeboň či Kardašovu Řečici.

Jindřichohradecké muzeum vzniklo jako městské v roce 1882. V roce 1928 byla otevřena nová expozice muzea v renesanční budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí, kde se muzejní expozice nacházejí doposud. Svůj nejatraktivnější exponát, Krýzovy jesličky, získalo v roce 1935. Ve své sbírce má přes 50 tisíc položek, což představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. Od roku 2003 je jeho zřizovatelem Jihočeský kraj.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • vánoční veletrh Sběratel

    Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství.

    22.11.2024 - 23.11.2024

    Praha , Česká republika

    www.sberatel.info/vanoce...
  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum betlémů

    Muzeum se sbírkou historických betlémů.

    Třebechovice, Královéhradecký kraj

    www.betlem.cz/cz/
  • Muzeum řemesel

    Muzeum se sbírkou seker.

    Konice, Olomoucký kraj

    www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
  • Muzeum českého karosářství

    Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  • Poštovní muzeum v Praze

    Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

    Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags