VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Bankovky se sbírají desítky let, dnes jsou dobrou investicí. Podívejte se na největší zajímavosti se světa notafilie

Sberatel.info

4. December, 2020

Dražba pětitisícové státovky, která se na konci listopadu vydražila za rekordních 12 100 000 Kč, a stala se tak nejhodnotnější bankovkou na území České republiky, ukázala investiční potenciál sběratelství papírových platidel. Kdy se u nás bankovky začaly ve velkém sbírat?

„Sběratelství bankovek má v Česku tradici sahající k měnové reformě v roce 1945, kdy se likvidovalo veliké množství bankovek. Tehdejší národní banka se rušená platidla rozhodla nabízet zájemcům ke koupi, a tak byl položen základ mnoha sbírek. Dnes patří sběratelství bankovek mezi možnosti, jak investovat a v Česku je dnes více kupců než prodávajících,“ řekl Jiří Čížek, předseda pobočky Papírová platidla České numismatické společnosti.

Se sbíráním papírových platidel, kterému se říká notafilie, se v českých zemích začalo až ve druhé polovině 20. století. “Měnová reforma v listopadu 1945 naráz zlikvidovala ohromné množství platidel, ať již protektorátních, slovenských, poukázek 1944, ale i prvorepublikových a tehdejší Národní banka Československá dostala nápad – platidla prodávat zájemcům,” uvedl Čížek.

V nedávné době sběratelství bankovek i mincí významně podpořila i Česká národní banka vydáním pamětní bankovky a pamětních mincí v rámci 100. výročí vzniku republiky. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi lidé v Československu, Německu a Rakousku začínali se sbíráním bankovek mezi prvními. “Bylo to dáno obecně tím, že v této části Evropy mají lidé více peněz, a mohou se tak věnovat svým koníčkům. Také zde existovala dlouholetá obliba sběratelství známek, na níž další sběratelské obory navazují,” říká Čížek.

Dříve se sbírala většinou jen platidla, která platila v zemi sběratele a okolních zemích, s otevřením trhu po roce 1989 se zájem sběratelů rozšířil. Sbírají se tak i bankovky exotických zemí i doprovodné produkty, jako tuzexové bony, nouzová platidla často vysokých nominálních hodnot (německé, polské či maďarské inflační peníze) anebo platidla vojenská, vězeňská či regionální.

V posledních několika letech se rozmohlo investiční sběratelství, které se vyznačuje výrazným růstem cen všech trochu vzácnějších papírových platidel nebo třeba takzvaných chybotisků. Příkladem je bankovka 200 Kč z roku 1993, série A, která má v ochranném kovovém proužku místo Česká republika napsáno Republique du Zaire, jejíž ceny vzrostla z nominální hodnoty přibližně tisíckrát podle stavu bankovky. Vzácné pětistovky z první republiky navržené Alfonsem Muchou se dnes prodávají až za statisíce korun.

Papírová platidla jsou dnes podle Čížka možná nejlépe zhodnocené investice. Nárůsty ceny vzácných bankovek či státovek jsou v řádech vyšších desítek až stovek procent, a tak se do tohoto sběratelství vrhlo mnoho investorů. Měli by si ale podle odborníka všímat faktorů, které ovlivňují cenu. Ta se může lišit až o několik řádů od bankovek špatné kvality po naprosto nové neoběhové bankovky. Také se v poslední době začaly na trhu vyskytovat padělky, ale na rozdíl od ostatních sběratelských předmětů mají bankovky nejvíce ochranných prvků, pomocí kterých se skoro vždy dají rozlišit od napodobenin.

Zajímavosti se světa sběratelů bankovek

  • Mezi odborníky a sběrateli, kteří se notafilii, jak se říká nauce o sbírání papírových platidel, věnují, je hlavním kritériem určujícím cenu bankovky její vzácnost.
  • V České republice je zavedené hodnocení kvality bankovek na sedmistupňové škále od N, což je naprosto perfektní, dosud neobíhající exemplář, až po číslo 5, které představuje velmi špatný, silně překládaný, znečištěný nebo roztržený exemplář. Ve světě převažuje ekvivalentní americký systém hodnocení, kde zkratka UNC (uncirculated) označuje bankovku v nejlepším stavu a POOR tu nejhorší.
  • Se sbíráním papírových platidel se v českých zemích začalo až ve druhé polovině 20. století. Počátky této tradice sahají k měnové reformě v roce 1945, kdy se likvidovalo veliké množství bankovek. Tehdejší národní banka se rušená platidla rozhodla nabízet zájemcům ke koupi, a tak byl položen základ mnoha sbírek.
  • Dříve se sbírala většinou jen platidla, která platila v zemi sběratele a okolních zemích, s otevřením trhu po roce 1989 se zájem sběratelů rozšířil. Sbírají se tak i bankovky exotických zemí i doprovodné produkty, jako tuzexové bony. Zvláštním druhem bankovek jsou takzvaná nouzová platidla, která byla vydávána v době, kdy nebyl dostatek drobného oběživa například z důvodu války.
  • Bankovkami, mincemi, ale i řády a vyznamenáními se zabývá Česká numismatická společnost, která má zhruba 2000 členů a sdružuje především sběratele a vědecké pracovníky. Jedna z jejích poboček se zabývá pouze papírovými platidly a sdružuje 40 členů.
  • Pětitisícová státovka z roku 1919, která se dnes na internetové aukci vydražila za rekordních 12,1 milionu korun, se stala nejdražším českým papírovým platidlem, které se prodalo v tuzemské aukci. Vyvolávací cena bankovky činila milion korun. Po dlouhou dobu se ve sběratelských kruzích vědělo jen o sedmi exemplářích, až v roce 1990 se potvrdila existence 15 kusů, později 26 kusů. V současné době je těchto sběratelsky ceněných pětitisícovek v soukromých a veřejných sbírkách na území České republiky a v zahraničí 36.
  • V posledních letech byla za vysokou cenu vydražena například unikátní slovenská padesátikoruna z roku 1940, které jsou na světě pouhé dva exempláře. Bankovka se v říjnu 2016 prodala na aukci v Brně za 2,9 milionu korun bez aukční přirážky.
  • Na Aukru se za poslední tři roky prodalo na 261 tisíc kusů bankovek v celkové hodnotě přes 133 milionů korun. Mezi nejcennější bankovky patří pětisetkoruna z roku 1919, která byla letos v červenci vydražena za více než milion korun. K nejvyhledávanějším a nejcennějším československým bankovkám patří i pětistovka z roku 1923 přezdívaná “hnědý legionář”. Na Aukru se vydražila za půl milionu korun.
  • Vzácné jsou i bankovky, které jsou vadné, ať už z důvodu chyby v tisku nebo kvůli vadám v bezpečnostních prvcích. Mezi nejraritnější takto chybné bankovky patří dvousetkoruna z roku 1993, která má na ochranném pásku napsáno “Republique du Zaire” a přezdívá se jí tedy zairovka. Její hodnota se může vyšplhat až na 400.000 korun.
  • Celosvětově byla za nejvyšší částku podle zdrojů vydražena tisícidolarová bankovka přezdívaná Grand Watermelon (Velký vodní meloun) z roku 1890, která byla v roce 2014 na aukci v americkém Orlandu prodána za 3,29 milionu dolarů (72,4 milionu korun). Je to její jediný exemplář držený v soukromých rukách, druhý výtisk bankovky je uložen v bance v San Francisku.

ČTK, JJ, foto: banovky.com a archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags