VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nová poštovní známka vzdává hold Václavu Zapadlíkovi. Spolu s ní bude v prodeji i řada sběratelských rarit

Sberatel.info

20. January, 2021

Známka vychází v sérii „Tradice české známkové tvorby“. Václav Zapadlík pro Českou poštu v průběhu několika let vytvořil řadu úspěšných motivů automobilů domácích i zahraničních značek.

Vedle podobizny Václava Zapadlíka (1943 – 2018) jsou na poštovní známce zobrazeny vozy Isotta Fraschini Tipo 8A  a Mercedes Benz 540. Ty pocházejí ze sešitku „Světová auta“, kterým už tehdy legendární autor svoji spolupráci s Českou poštou v roce 2012 zahájil. Nominále známky, jejímž autorem je výtvarník Zdeněk Netopil, je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v ceně 19 Kč.

Poštovní známka vychází netradičně ve dvou podobách. Jednou na tiskovém listu o 50 kusech a podruhé ve známkovém sešitku o osmi známkách. Tady je navíc doplněna kuponem se dvěma dalšími vozy, který vykrývá zbylou plochu. V nákladu 2 800 kusů provází vydání známky obálka prvního dne (FDC).

Současně uvádí Česká pošta na trh poštovní známky s motivem sčítání lidu, které je naplánováno na letošní rok (nominále „B“, autoři Jan Ungrád a Jan Moucha) a tradičního masopustu (nominále „B“, autor Jiří Slíva).

Všechny nové poštovní známky bude možné koupit v prodejně Známkové tvorby u přepážky 30 na Hlavní poště v Jindřišské ulici na Praze 1.

Dílo Václava Zapadlíka připomene cartes maximum i nátisky sběratelských bankovek s motivy jeho aut

První známkový sešitek „Světová auta“, který Václav Zapadlík pro Českou poštu vytvořil, měl premiéru v roce 2012 na mezinárodním veletrhu Sběratel. Vedle modelů Mercedes Benz 540 a Isotta Fraschini Tipo 8A, jež jsou vyobrazeny na nové známce, se v něm objevily  automobily Bugatti Royale 41, Rolls Royce Phantom III, Wikov 70 a Duesenberg SJ.

Organizátoři veletrhu to připomínají zvláštní „FDC kartou“, kterou je možné přes věrnostní program veletrhu nazvaný Klan sběratelů, zakoupit spolu s obálkou prvního dne.

 V nabídce jsou také cartes maximum s automobily modelů Mercedes Benz 540 a Isotta Fraschini Tipo 8A doplněné o pamětní obálky, čisté pohlednice s oběma automobily nebo pohlednice oražené příležitostným kašetem s podobiznou Václava Zapadlíka.

Zajímavostí bude určitě pamětní obálka na samostatnou známku, nebo pamětní miniobálka na známkový sešitek.

Veletrh Sběratel vydává dvakrát ročně sběratelské bankovky z emise „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“, jež jsou dílem vyhledávaného autora fantaskních bankovek Mateje Gábriše. Vloni vyšly bankovky s motivy vozů Isotta Fraschini Tipo 8A a Škoda 1201 1955. U příležitosti emise poštovní známky věnované Václavu Zapadlíkovi bude možné zakoupit sběratelské nátiskové archy se čtyřmi bankovkami nebo každou nátiskovou bankovku zvlášť.

Václav Zapadlík – velký umělec, skvělý společník a vynálezce acetonie


Každé setkání s Václavem Zapadlíkem byl velký zážitek. Vedle toho, že dokázal vdechnout život i automobilům, jejichž podoba se dochovala jen na několika fotografiích, byl skvělý vypravěč. Milovník jazzu a sám aktivní muzikant, nadšený veteránista, který staré vozy uměl rozebrat do posledního šroubku, měl vždy neuvěřitelnou zásobu historek i originálních názorů. V roce 2012 poskytl pro magazín Sběratel & Investor veletrhu Sběratel zajímavý rozhovor, kde mimo jiné hovoří o vlastní výtvarné metodě, kterou vyvinul – acetonii.

Kdy jste se začal o staré vozy zajímat?
Já jsem měl auta doma od dětství, a to doslova před nosem. Otec pracoval před válkou v Anglii pro výrobce vozů Vauxhall. Dneska je to jen jinak značený Opel, ale tenkrát to byla slavná britská značka. Po nástupu Hitlera byl otec repatriován do Čech a jednoho vauxhalla dostal s sebou, existuje i fotografie z jeho naloďování. Nakonec skončil na ulici „na rozebrání“.

Prosím?!
To byla běžná praxe, tehdy auta neměla cenu, platila se z nich navíc vysoká daň, takže určitý typ vozů byl jako ojetý prakticky neprodejný. Ale to byla běžná praxe i jinde. Bývalá manželka zdědila koncem 70. let po tetě v USA továrnu na roury. Když otevřela garáž, bylo tam zaparkováno přes deset buicků, z dnešního pohledu řada vzácných modelů, z různých období. Buick byla totiž oblíbená značka té tety. A auta se tam odkládala podle toho, jestli už vyšla z módy nebo měla drobnou poruchu. Nevěděla co s tím, tak je nechala vytlačit před dům a dala na ně ceduli, že jsou k dispozici za dovoz. A stejně se tří z nich nemohla zbavit.

Vím, že dobou, kterou nejraději malujete, je éra 20. a 30. let, což je vidět i z vozů, tzv. oldtimerů, jež byly vybrány do známkového sešitku. Stále populárnější jsou ale tzv youngtimery, tedy vozy z éry 60. – 80. let. Jaký k těm máte vztah?

Dejte s tím pokoj! Ale je pravda, že hlavně o ta auta ze začátku 20. století zájem trochu opadá. A ten důvod je jednoduchý – málokdo je dnes umí řídit a málokomu se to chce učit.

Jste slavný hlavně pro své umění mistrně vystihnout každý detail zobrazovaného objektu. Málokdo ale ví, že jste se věnoval také abstraktnímu umění.
To bylo v 60. letech, dokonce jsem vynalezl novou techniku a nazval ji acetonie. Spočívá v nanášení acetonu na sololitovou desku a následné kresby do zasychající vrstvy. Výsledek záleží na umění malíře a rychlosti zasychání vrchní vrstvy. Mám dojem, že se dodnes zachovalo pár obrázků, které má švagrová, protože jsem je většinou tenkrát kreslil u bratra na chalupě.

Břetislav Janík křtí spolu Václavem Zapadlíkem a tehdejším náměstkem ministerstva průmyslu a obchodu Bedřichem Dandou známkový sešitek věnovaným slavným českým automobilovým značkám.

Václava Zapadlíka „objevil“ pro filatelii tehdejší šéf známkové tvorby České pošty Břetislav Janík. Jak k tomu došlo, vysvětloval v roce 2012 v článku pro magazín Sběratel & Investor.

“V rámci snahy přinést zajímavé téma jsem hledal někoho, kdo by uspokojil představu o zobrazení historických automobilů. Předchozí vynikající autoři je vždy kreslili s láskou, na druhé straně dadaisticky, zjednodušeně (vždyť jde o malou známku) či  romanticky, čímž ty nesmrtelné automobily tak nějak „ztrácely živost“.

Vyloučíte-li fotografii jako výchozí podobu známky, víte, že musíte hledat precizní, až vědeckou kresbu. A tu jsem obdivoval od svého mládí (v Automobilu i ve Světu motorů) především u Václava Zapadlíka. Najít na něj kontakty nebylo jednoduché.

Potom přišel ten první nezapomenutelný telefonát. Něco ve stylu „Pane Zapadlíku dobrý den, tady Česká pošta, já bych s Vámi chtěl probrat nabídku nakreslit českou poštovní známku…“. Maličkou chvilku bylo na druhé straně ticho a pak se ozvalo: „No výborně! Já na Váš telefonát čekám už deset let, kde jste celou tu dobu člověče byl? Známku jsem ještě nikdy nekreslil. Kdy se stavíte?“

Tím mi bylo jasno, že krásné a hlavně – chromované, nablýskané a až do posledního drátu na drátěném kole – věrné známky s meziválečnými veterány budou v těch nejlepších rukách.”

Jindřich Jirásek, foto: archiv veletrhu Sběratel a Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • vánoční veletrh Sběratel

    Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství.

    22.11.2024 - 23.11.2024

    Praha , Česká republika

    www.sberatel.info/vanoce...
  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Železniční muzeum a výtopna

    Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

    Jaroměř, Královéhradecký kraj

    www.vytopnajaromer.cz/...
  • Muzeum českého karosářství

    Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  • Muzeum JK Classics

    Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

    Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

    jkclassics.cz/
  • Muzeum hodin

    Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

    Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

    www.muzeumhodin-kno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags