Sberatel.info
31. January, 2022
Nová výstava Muzea Těšínska představuje vývoj mincovnictví v českých zemích a Polsku. Zaměřuje se především na prvky, které se na obou stranách státní hranice v minulosti prolínaly. Například na polských bankovkách 20. století se objevuje česká princezna a první polská kněžna Doubravka.
Autorkou výstavy je historička Moravského zemského muzea Dagmar Grossmannová. “Výstava sleduje několik témat z oblasti peněžní historie českých zemí a Polska. Zaměřuje se zejména na takové prvky v mincovnictví, které jednotlivé země různým způsobem propojují,” uvedla.
Jde například o námětově stejné mincovní obrazy objevující se na denárech ve 12. století, české vzory na polských mincích ve středověku nebo o ražbu zlatých mincovních nominálů. “
Dalším propojujícím tématem je mincovnictví Jagellonců v českých zemích, Vladislava II. a jeho syna Ludvíka,” řekla.
Dodala, že osobou, která propojuje tyto historické země, je i česká princezna a první polská kněžna Doubravka, jež se objevuje na polských bankovkách 20. století. Prezentovány jsou rovněž počátky mincovnictví v jednotlivých zemích. Výstava tak připomíná vzájemnou provázanost těchto historických zemí v dějinách peněz v průběhu mnoha staletí.
Většina numismatického materiálu prezentovaného na této výstavě pochází ze sbírek Numismatického oddělení Historického muzea Moravského zemského muzea,” řekla.
Výstava je doplněna o exponáty mincí a medailí polských králů ze sbírek Muzea Těšínska.
V Historické budově Muzea Těšínska bude k vidění do konce března.
Více najdete zde.
ČTK, foto: Muzeum