VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Je druhý nejstarší v Evropě. Český rozhlas slaví známkou a stříbrnou mincí

Sberatel.info

18. May, 2023

Sto let od založení Českého rozhlasu, který je druhým nejstarším provozovatelem rozhlasového vysílání v Evropě, připomíná nová poštovní známka a pamětní mince vydaná Českou národní bankou

Češi a Slováci si mohli poprvé naladit pravidelné rozhlasové vlny pod hlavičkou firmy Radiojournal 18. května 1923. V evropském srovnání začal dříve rozhlas pravidelně vysílat jen ve Velké Británii, jejíž BBC vznikla v roce 1922.

Vysílacím centrem v Československu byla Praha, konkrétně pak malá dřevěná budova bývalé radiotelegrafní stanice a přilehlý stan pro účinkující. Původní program tvořily krátké zprávy a hudební čísla, v příštích letech se posluchači dočkali i dalších bodů programu.

V té době už byl většinovým vlastníkem společnosti Radiojournal stát, jehož podpora umožnila další intenzivní rozvoj, včetně rozšíření programové nabídky a vzniku přidružených organizací, např. vlastního orchestru.

Právě skautský stan, který se stal důležitým mementem počátku rozhlasu, nese rubová strana stříbrné mince, jež má nominální hodnotu 200 Kč. Jako ústřední motiv lícní strany zvolila autorka, akademická sochařka Marie Šeborová, rozhlasový mikrofon a vysílací stožáry, z nichž stylizovaně vychází rádiové vlny.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

V běžné kvalitě je 11 242 kusů, dalších 18 758 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Každá mince má průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Mince byly raženy v České mincovně.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Námětem poštovní známky, kterou vydala Česká pošta jsou mikrofony z různých časových období. Mají naznačit jejich vývoj během historie rozhlasu. Námětem obálky prvního dne (FDC) je starý rozhlasový autobus.

Autorem známky je výtvarník Pavel Sivko, rytinu FDC provedl rytec Václav Fajt. Známka má nominální hodnotu 30 Kč.

Tisklo se ofsetem v nákladu 400 000 kusů, FDC ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 400 ks.

Minci i poštovní známku bude možné koupit také na mezinárodním veletrhu Sběratel, který proběhne od 8. do 9. září na výstavišti PVA Expo Praha v České republice.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum turistických známek

    Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

    Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

    https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
  • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

    Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

    Strnadice, Středočeský kraj

    www.retroautomuzeum.com...
  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags