Sberatel.info
16. December, 2017
Smalt je neprůhledný povlak ze zvláštního skla natavený na kovovém podkladu. Může mít ochranný nebo ozdobný účel. I proto nese výstava název Umění emailu/Technika smaltu. “Rozdíl mezi smaltem a emailem není v podstatě žádný. Termín email se ale používá jen pro umělecké předměty. Pro techniku i umělecká díla se používá smalt,” říká kurátorka výstavy Pavla Stöhrová.
První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku dvacátého století. Předměty s emailovou výzdobou si Technické muzeum vypůjčilo od českých a slovenských muzeí, galerií i ze soukromých sbírek. Například Moravská galerie v Brně zapůjčila muzeu více než 120 předmětů.
Druhá část expozice je věnovaná technickému smaltu. “Na jedné straně máme spoustu mistrovských děl a na straně druhé smaltované výrobky, které jsou všude kolem nás. Člověk ani nemusí vnímat, že je použita stejná povrchová úprava jako třeba u korunovačních klenotů,” vysvětluje Pavla Stöhrová.
Technika smaltování je náročná. Vrstvy smaltu se nanášejí na povrch kovu a vypalují se při 800 až 950 stupních Celsia. “Nikdy nevíte, co z pece vytáhnete. Vždy je to něco jiného než to, co do pece dáváte,” říká emailérka Magdaléna Urbanová.
Muzeum chystá i doprovodné výstavy současného emailového šperku či smaltovaných odznaků a vyznamenání.
Více na: http://www.technicalmuseum.cz/produkt/umeni-emailu-technika-smaltu/
ČTK, ilustrační foto: Technické muzeum Brno