Sberatel.info
21. March, 2018
Expozice nabízí ucelený průřez zoologickým systémem obratlovců. “Mezi nejcennější vystavené předměty patří nepochybně kostra ptakopyska podivného, tasmánského čerta nebo samice Nabiré, jednoho z posledních nosorožců bílých severních na světě,” uvádí ředitel zoo Přemysl Rabas, který do nové expozice zapůjčil většinu exponátů ze svých sbírek.
Ke vzniku této výjimečné expozice přispěly i Gymnázium Vysoké Mýto, Zoo Zlín nebo Podkrušnohorský zoopark Chomutov. “Několik lebek pochází ze soukromé sbírky zesnulého kreslíře a sběratele Jiřího Wintera Neprakty,” říká Jiroušová.
Návštěvníci expozice uvidí kromě jednotlivých koster nebo jejich částí i konkrétní obrazy z divočiny, jako je třeba soubor mrchožroutů hodujících na uhynulém slonovi. “Zajímavými exempláři jsou také části koster primátů, z nichž některé afričtí domorodci upravili do rozmanitých podob jako své fetiše,” vysvětluje mluvčí. Podle ní je expozice vhodná pro děti od školního věku.
Dvorská zoologická zahrada s kostrami a kostmi uhynulých zvířat pracuje cíleně. “Mezinárodní dopad má nejen naše práce v ochraně přírody, kde se angažujeme především v Africe, ale snažíme se pomáhat i vědeckým organizacím po celém světě se získáváním cenných předmětů pro jejich sbírky,” říká Rabas.
Už desítky let zahrada poskytuje exponáty významným institucím, kde slouží vědě nebo vzdělávání veřejnosti. Dvorské exempláře tak kromě pražského Národního muzea obohatily sbírky například Smithsonovského institutu ve Washingtonu, univerzit v New Yorku, Melbourne, Michiganu či Pekingu.
ČTK, foto: ZOO Dvůr Králové