Sberatel.info
20. July, 2023
Palcát, pavéza, houfnice, kropáč nebo bombarda, to jsou názvy některých předmětů spjatých s husitským obdobím, které můžete vidět na nové výstavě v Muzeu východních Čech. Výstava v Hradci Králové nazvaná „Jan Žižka – husité ve východních Čechách“ nabízí stovky předmětů související s touto érou našich dějin.
“Východní Čechy jsou s husitstvím spojeny velmi intenzivně, ale delší čas se o této tématice nemluvilo. Výstava, doplněná do budoucna i bohatým edukačním programem, by chtěla tento dluh vůči veřejnosti napravit,” uvedl ředitel muzea Petr Grulich.
Muzeum naplánovalo výstavu k 600. výročí příchodu Jana Žižky do Hradce Králové, čímž započala významná éra východočeského husitství. Součástí výstavy jsou kromě tehdejšího vojenství také vybraná výtvarná díla, jakou například sochy, obrazy nebo grafika, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu. Pozornost je věnována také dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury.
Výstava se koná v Malém sále secesní budovy muzea a tvoří ji tři hlavní části. Úvodní část návštěvníky seznámí s podobou východních Čech a jejich středověké společnosti před vypuknutím revolučních událostí. Druhá část prezentuje příchozím doklady hmotné kultury 15. století. Všechny vystavené exponáty jsou archeologické artefakty pocházející z prostředí středověkých měst, tvrzí a hradů.
“Ve vitrínách si návštěvník prohlédne kovové předměty včetně drobných součástí oděvů a šperků, výrobky z přírodních materiálů jako jsou zvířecí kosti, dřevo, kůže a v neposlední řadě i kuchyňskou a stolní keramiku v podobě hrnců, mís, pohárů a džbánů doplněnou křehkými zlomky skleněných nádob,” uvedla kurátorka výstavy Petra Rokoská.
Třetí část výstavy provází hlavními dějinnými událostmi husitského období. V jednotlivých vitrínách se představují zejména doklady dobových zbraní a zbroje, ale i další památky na husitské období. “Za všechny můžeme jmenovat lebku husitského bojovníka se vstřeleným hrotem šípu nebo unikátně dochovanou houfnici z Nového Bydžova.
Znalci středověkého válečnictví jistě ocení dochovanou zbroj z Broumova, ale i doklady dalších obranných odění. “Z tohoto významného města známe i počet a rozložení jeho obránců z doby husitské. Jejich rekonstrukci zde rovněž vůbec poprvé představujeme,” uvedl archeolog a kurátor výstavy Radek Bláha. Na výstavě nechybí ani model bojového vozu, jeden ze symbolů husitství.
Své sbírkové předměty a další podklady poskytlo více než dvacet sbírkových institucí zejména z východních Čech.
Více se o výstavě dozvíte zde.
ČTK, foto: Muzeum východních Čech