Sberatel.info
1. April, 2025
Výstava pohlednic s motivem lázeňského města a jeho okolí je souhrnem sbírek, které získala instituce za poslední čtvrt století. Na 100 let starých pohledech jsou mimo jiné již zbourané stavby nebo zaniklé vesnice.
Vystavené historické pohledy z přelomu 19. a 20. století a let 1940 až 1950 získalo muzeum od soukromých sběratelů, a to převážně na veletrhu Sběratel, který se každoročně koná v Praze. Nakupovalo je i ve starožitnostech a bazarech, některé získalo darem. “Pohlednice zaznamenala velkou renesanci, což mimo jiné přineslo i zvýšení její ceny. Jedna může stát i kolem 1000 korun,” řekla ČTK kurátorka Nina Patrasová.
Pohlednice z přelomu století dokládají podle Patrasové to, jaký se kladl tehdy důraz na řemeslné a výtvarné zpracování. Většina má typizovaný rozměr 14×9 centimetrů, ale je tu také panoramatická pohlednice Duchcova. “Vybrali jsme z 2000 získaných pohlednic za posledních 25 let celkem 300 z Teplic a 200 z okolí. Cílem bylo představit ty, na nichž jsou pro místní známé lokality. Dokumentují historický vývoj Teplic a okolí,” uvedla Patrasová.
Lidé uvidí na pohledech třeba dům Morava, hotel Central, původní podobu Dlouhé ulice, Tržní náměstí nebo východní stranu zámku, kde se rozprostíralo zámecké zahradnictví, v lázeňském parku je zachycen hudební pavilon.
Zajímavé jsou pohlednice pro muzejníky, hlavně ty popsané. “Některé jsou adresované významným osobnostem, ale na většině jsou takové milé vzkazy od pánů, kteří se tu léčili. Samozřejmě převážně psané německy,” řekla Patrasová. Převládají techniky černobílý, kolorovaný a barevný světlotisk, černobílý a barevný knihtisk, hlubotisk a černobílá fotografie. Vystavené jsou předmětné pohlednice poprvé, celkem má muzeum ve sbírce 9000 pohledů.
Sbírkové pohlednice doplňuje umělecká intervence částí děl z projektu Šest pohlednic Jolany Havelkové. “Vzniklo to tak, že jsem před 30 lety začala oslovovat umělce, kurátory, sousedy, známé i náhodné kolemjdoucí, které jsem požádala o jakoukoliv reakci na šest pohlednic,” řekla Havelková ČTK. Tím iniciovala vznik množství prací, někdy se v dílech pohlednice objeví přímo, jindy je zakódována do nového artefaktu jako například partitury.
Více se o výstavě dozvíte zde.
ČTK, foto: Teplické muzeum a archiv