VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V muzeu v Litomyšli můžete vidět repliky českých korunovačních klenotů

Sberatel.info

22. August, 2024

Výstava s názvem „České korunovační klenoty na dosah“ s podtitulem Osudy 22 korunovaných panovníků představuje mistrovské repliky korunovačního kompletu a další historické exponáty. Vzácné klenoty jsou trvale uložené v korunní komoře v Chrámu svatého Víta v Praze a nejsou běžně přístupné.

„Originály jsou ale vystavovány pouze přibližně jednou za pět let a návštěvníci musí čekat často i více než osm hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. Není proto divu, že drtivá většina obyvatel České republiky se jejich krásou nikdy nemůže pokochat,“ uvedlo muzeum.

Korunovační komplet je spojený s dějinami českého státu. Ke Svatováclavské koruně přidal Karel IV. další předměty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty, koruna, žezlo a jablko, byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly do Vídně, kde jsou uložené dodnes.

Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam.

Mistrovskou repliku českých korunovačních klenotů a meče bude možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní sestavě.

Osudy 22 vladařů návštěvníkům představí informační panely, vyobrazení a exponáty přibližující období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin či makety habsburských pečetí.

Autorem replik korunovačních klenotů je Jiří Urban, který vytvořil šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské. Na výrobě se podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi, kteří působí na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Výstava potrvá do konce letních prázdnin.

Výstava je k vidění do 1. září, více se o ní dozvíte zde.

ČTK, foto: muzeum v Litomyšli

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum dýmek

    Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

    Proseč, Pardubický kraj

    www.muzeumdymek.cz/
  • Muzeum rekordů a kuriozit

    Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

    Pelhřimov, Vysočina

    www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum motocyklových závodů

    Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

    Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

    www.museumcrr.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags