VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava „Pinďour a jeho doba“ představí všechny modely motocyklu Jawa Pionýr

Sberatel.info

15. May, 2023

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se zaměřilo na vznik, výrobu a jednotlivé vývojové typy. Podařilo se shromáždit tři desítky strojů, zastoupeny budou všechny modely ve čtyřech původních barevných variantách.

„Hlavně máme radost z toho, že máme jednotlivé typy jak v porenovačním stavu, tak v nádherných originálních stavech. Ve dvou nebo třech případech jsme vytáhli z půd originály, ale v nálezovém stavu, s prachem, slámou a necháváme to být, aby lidé viděli, co se dá najít,” uvedl ředitel muzea Jiří Junek.

Na výstavě budou zastoupené stroje od prvních jednosedadlových modelů Jawa typ 550 a 555 přes Jawy 05, 20, 21 až po Jawu 23 Mustang. K vidění budou i dva armádní stroje. Československá lidová armáda odebrala z Povážských strojíren dnes neznámý počet typů 20 a 23 Mustang. Od běžných sériových motocyklů se lišily zeleným nátěrem. Nejpravděpodobnější je, že se používaly v rozsáhlejších kasárenských areálech či na letištích jako rychlý a nenáročný dopravní prostředek.

Spolu s motocykly bude vystavená řada doplňků, dobových fotografií a také dobové propagační materiály. Muzeum získalo například originální brašny upevňované do rámu. „Na reklamě na model Jawa 20 pózuje dívka v kožených plavkách u rákosí. Podařilo se sehnat i staré dílenské příručky, některé i v cizích jazycích,” řekl Junek.

Jawa Pionýr se v roce 2014 objevila také na slovenské poštovní známce.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout také motor v řezu a samostatné typy rámů, zájemci vyzkoušet trenažér, kdy podle otáčení plynové rukojeti ucítí vítr jako při skutečné jízdě.

Česká mincovna emitovala s Jawou 50/550 stříbrnou sběratelskou minci.

Stroje Jawa Pionýr získaly přezdívky fichtl, pincek, píst nebo pinďour. Pro několik generací mladíků se staly základním dopravním prostředkem, na kterém se jezdilo do školy, k vodě, za kamarády i za holkami. Typický zvuk dvoutaktního motoru neodmyslitelně patřil po několik desetiletí jak k městskému prostředí, tak i k venkovu. Celkem jich bylo vyrobeno více než 1,6 milionu kusů, část z nich zamířila do zahraničí.

Výstava potrvá do 22. října. Muzeum na ní spolupracovalo s Technickým muzeem v Košicích a soukromými majiteli. Více se o ní dozvíte zde.

ČTK, jj, foto: Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • filatelie

    78. sálová aukce Burda Auction

    Mezinárodní aukce vzácných poštovních známek, autografů, mincí a bankovek.

    08.03.2025 - 09.03.2025

    Praha

    www.burda-auction.com/cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Numismata Mnichov

    Nejstarší numismatický veletrh v Německu.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.numismata.de...
  • Philatelia Mnichov

    Tradiční filatelistický veletrh. Koná se souběžně s veletrhem Numismata.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.philatelia-m...
  • Jarní veletrh Sběratel

    Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

    21.03.2025 - 22.03.2025

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/jaro...
  • 18. brněnské sběratelské setkání

    Tradiční burza všech sběratelských oborů ve velkém sále veřejného ochránce práv, Údolní 39, Brno.

    12.04.2025 - 12.04.2025

    Brno, Česká republika

    https://www.filabrno.net...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Národní muzeum

    Muzeum s numismatickou sbírkou.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/...
  • Pivovarské muzeum v minipivovaru Florián

    Zajímavá expozice pro všechny fandy pivovarnictví a sběratele pivních suvenýrů.

    Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags