Mezinárodní veletrh Sběratel, který je plánován od 11. do 12. 9. 2020 (10. 9. – odpoledne pro obchodníky), tak bude první velkou sběratelskou akcí v Evropě po více než půl roce. Po tak dlouhém půstu není divu, že více 90 % tradičních vystavovatelů už nyní potvrdilo svoji účast a hlásí se řada nových.
Svoji sbírku kapesních kalendářů založil Lubomír Zamazal z Moravských Budějovic na Třebíčsku v roce 1965 na dvojici čerstvě vydaných žlutočervených kalendářů společnosti Sazka. Bylo mu 15 let a rozhodl se, že kalendáře začne sbírat. Po 60 letech jich má milion, což je největší sbírka kalendářů v Česku, jak v Pelhřimově potvrdila Agentura Dobrý den spravující české rekordy.
Pošta tak vzdává hold slavnému českému loutkáři Matěji Kopeckému a jeho nejslavnějším „hercům“. Námětem druhé únorové emise je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Velkou výstavu textilního tisku mezi lety 1920 a 1990, výstavy reklamní fotografie Freda Kramera, šperků nebo francouzského reklamního plakátu připravilo pražské Uměleckoprůmyslové museum pro letošní rok, v němž slaví 140. výročí založení. Zakládací listina muzea byla podepsána 7. února 1885.
Chcete výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky, fosilie nebo jen získat inspiraci pro vaše domácí tvoření? Navštivte prodejní veletrh Minerály a drahé kameny, který proběhne od 15. do 16. února v pražském hotelu Olympik.
Housle od legendárního houslařského mistra Antonia Stradivariho z roku 1714 se v newyorské aukci prodaly za 11,3 milionu dolarů (přes 274 milionů korun). Podle agentury AP však konečná cena nedostála odhadům aukční síně Sotheby’s, která věřila, že se strunný nástroj prodá za 12 až 18 milionů dolarů.
Největší aukční bitvy svedli sběratelé na Aukru o historický motocykl Wanderer K500, investiční Svatováclavský 10 dukát 1929 nebo sbírku tzv. kukaček.
Mosazný autorský odražek 100 milionové mince, dukáty a tolary v mimořádných zachovalostech z mincovny Kremnica, vzácné mince z období vlády Habsburků, které byly vyraženy na českém území, nebo vyhledávané československé dukáty bude v sálové aukci s Live Bidding dražit společnost Antium Aurum. Celkem se zájemci v pátek 7. února utkají v pražském hotelu Andaz o 499 položek.
Komplexní vývoj českého porcelánu od jeho počátků do současnosti představuje výstava „Český (figurální) porcelán tří století“ v Západočeském muzeu v Plzni. Je první, která přehled k českém porcelánu v takové šíři podává.
To, co začalo před více než 60 lety jako dětský koníček, vedlo na předměstí Nairobi, hlavního města Keni, možná až k největší sbírce motýlů na africkém kontinentě. Steve Collins, kterému je nyní 74 let, se narodil a vyrostl na západě Keni. Když mu bylo pět let, začali ho fascinovat motýli, a tak se rozhodl, že je bude sbírat. Jeho sbírka dnes čítá více než 4,2 milionu exemplářů a jsou v ní zastoupeny stovky druhů.
V pozdně barokním paláci rodu Sylva-Taroucca, jemuž se říká Savarin, se představí nové Mucha muzeum. Ve třech opravených sálech jsou vystavena díla Alfonse Muchy a také reprodukce, včetně reprodukcí několika obrazů z cyklu Slovanská epopej. Muchova muzea budou nyní v Praze dvě, a to nedaleko od sebe.
Mezi další kuriozity určitě patří obraz, snowboard, kancelářská židle nebo různé hudební nástroje včetně saxofonu. Někteří lidé ve vlaku nechali také diplomovou práci připravenou k obhajobě na vysoké škole nebo osobní doklady.
Muž žijící v americkém státu New York u městečka Scotchtown našel před časem při práci na zahradě zkamenělou čelist mastodonta a několik dalších úlomků kostí.
Poctu českému grafikovi a rytci, který se velkou měrou zasloužil o uměleckou a technickou úroveň ocelotiskových poštovních známek, vzdává nově Česká pošta. Z emisí z konce loňského roku pak určitě stojí za to připomenout známku věnovanou průmyslovém areálu Vítkovických železáren.
Na výstavě uvidí lidé admirálský kabátec následníka trůnu Ferdinanda d’Este, děla, skládací loďku a seznámí se s osudy námořníků ze severu Čech i s příběhem ponorky z druhé světové války, která nesla jméno města Ústí nad Labem.
Sběratelé v ČR letos na sálových aukcích za umění a starožitnosti utratili podle předběžného odhadu 1,5 miliardy korun, přibližně o 100 milionů korun více než v roce 2023.
Dvě známky zajímavé pro filatelisty i numismatiky vydává nově Česká pošta. Připomínají 700 let od zahájení ražby zlatého florénu a 725 let pražského groše.
Frýdecko-místecké Muzeum meteoritů se rozrůstá a po třech letech fungování se bude stěhovat do nových prostor. Návštěvníci v něm mohou vidět stovky exponátů, některé meteority si mohou i potěžkat nebo koupit.
Výročí 67 let od zahájení výroby východoněmeckých trabantů i 35 let od pádu berlínské zdi připomnělo na sklonku loňského roku plzeňské „Trabant muzeum – Příběhy dvoutaktů“. V muzeu je přes 20 vozidel vyrobených od roku 1938 do roku 1990.
V brněnské Zbrojovce se mezi světovými válkami vyráběly také automobily. Připomíná to výstava ke 100. výročí uvedení automobilu s názvem Disk na mezinárodní výstavě v Brně. Celkem je na výstavě nazvané „Naše Zetky“ vystaveno 14 vozů.
Za 1,6 milionu korun se prodala šestimístná limuzína značky Wikov, z kuriozit sběratelé koupili třeba pohlednici s parní lokomotivou za 8 300 či starou pivní lahev za 25 000 korun. Podepsaná fotografie zobrazující bývalého prezidenta s jeho chotí Dagmar a Bobem Dylanem pak byla vydražena za 19 088 korun.