VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká národní banka otevře v sobotu dveře veřejnosti. K vidění bude i zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč

Sberatel.info

17. September, 2019

Česká národní banka po třech letech opět otevře prostory své pražské centrály veřejnosti. Dnem otevřených dveří 21. září završí ČNB oslavy 100 let od vzniku československé koruny jako samostatné měnové jednotky. Veřejnost si tak bude moci mimo jiné znovu prohlédnout vysokohmotnostní zlatou minci o nominální hodnotě 100 000 000 Kč, kterou nechala Česká národní banka k letošním oslavám vyrobit.

Mince bude vystavena v malém sále Kongresového centra ČNB, které se nachází v budově bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí.

V předsálí pak bude promítán film s názvem Česká vysokohmotnostní mince, který dokumentuje její výrobu. Ve velkém sále se zájemci mohou těšit na prezentaci Státní tiskárny cenin, která tiskne mimo jiné i korunové bankovky, a České mincovny, jež razí české oběžné mince.

Česká mincovna představí výrobu oběžných i pamětních mincí od prvního návrhu až po finální ražbu. V rámci prezentace budou zájemci moci nahlédnout pod ruce výtvarníka, rytečky nebo proofařky a také si vyrazit svůj žeton.

Hlavní budova ČNB bude rozdělena do tří hlavních prohlídkových tras.

Jeden z okruhů zájemcům přiblíží náplň zákonného mandátu centrální banky zejména v oblasti cenové a finanční stability. Provede je místy, kde padají ta nejzásadnější rozhodnutí centrálních bankéřů. Návštěvníci tak mohou výjimečně navštívit zasedací místnost bankovní rady, v níž se rozhoduje o měnové politice, a také nahlédnout do pracovny guvernéra.

Zpřístupněn bude také např. bývalý trezor. Tady se budou moci hosté během prohlídky seznámit mimo jiné i s fungováním peněžního oběhu a platebního styku a projít si výstavu Lidé a peníze, kde se dozví vše o historii peněz až do současnosti a kde si potěžkají také zlatou cihlu. V prostorách garáží se představí speciální útvary Policie ČR.

V prostorách bývalé knihovny ČNB se zase budou v průběhu dne konat přednášky členů bankovní rady. Návštěvníci si budou moci dokonce před televizními kamerami vyzkoušet práci tiskového mluvčího a rovněž se dozvědí, v čem je komunikace centrální banky specifická. V případě zájmu o práci v ČNB mohou navštívit také náborové centrum.

Den otevřených dveří je určen také pro malé návštěvníky, pro které bude připravena dětská linka. Ta formou zábavného komiksu vysvětlí úkoly ČNB. Pro děti budou připraveny i hry vztahující se mimo jiné k naší měně.

Od svého vzniku v roce 1993 pořádá centrální banka Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy ji zájemci mohli takto navštívit v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř 6 tisíc lidí.

Své prostory ČNB návštěvníkům zpřístupní v čase od 9.00 do 18.00 hodin. Informace o Dni otevřených dveří budou průběžně k dispozici na webu ČNB a také na sociálních sítích ČNB pod názvem #DenvCNB.

Program Kongresového centra ČNB

Čas Název Přednášející 
11.00 – 12.00 Současná ČNB a výzvy do budoucna Jiří Rusnok,
guvernér ČNB
13.00 – 13.45 ČNB – mýty a fakta Tomáš Nidetzký,
viceguvernér ČNB
14.00 – 14.45 ČNB a její role na cestě k euru Marek Mora,
viceguvernér ČNB
15.00 – 16.00 100 let česko-slovenské koruny
Panelová diskuse s rodinami zakladatelů čs. měny A. Rašína a K. Engliše (Karolina Breitenmoser-Stranski a František Plhoň) a autory první pamětní bankovky (Eva Hašková, Martin Srb)
Jakub Kunert,
hlavní archivář ČNB

 

JJ s použitím materiálů ČNB, foto: Česká národní banka  

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum řemesel

    Muzeum se sbírkou seker.

    Konice, Olomoucký kraj

    www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
  • Muzeum klasického knihařství

    Muzeum se sbírkou uměleckých vazeb.

    Rožďalovice, Středočeský kraj

    www.rajman.cz/
  • Retroautomuzeum

    Muzeum se sbírkou automobilů z let 1948 - 1989.

    Strbadice u Benešova, Středočeský kraj

    www.retroautomuzeum.com/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags