VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká pošta vydává poctu československým letcům v RAF

Sberatel.info

1. October, 2019

Příležitostný poštovní aršík „Českoslovenští letci v Royal Air Force“ dala do prodeje na začátku října Česká pošta. Námětem aršíku jsou emblémy čtyř vybraných československých perutí a podobizna jednoho z nejvýznamnějších československých bojových pilotů té doby Františka Peřiny.

Autory aršíku jsou výtvarníci Eva Hašková a Jan Maget, rytinu FDC vytvořil rytec Bohumil Šneider. Použitá poštovní známka má nominále „E“, které odpovídá ceně za prioritní obyčejnou zásilku do zahraničí do 50g v ceně 39 Kč. Na aršíku jsou známky dvě, takže aršík stojí celkem 78 Kč.  Aršík byl tištěn plnobarevným ofsetem v nákladu 43 000 ks.

letc fdc 2

Činnost československého letectva v jednotkách britské Royal Air Force (RAF) během druhé světové války hrála podstatnou roli v boji proti německému nacismu. Celkem československými perutěmi RAF prošlo 2500 mužů. Odchod do zahraničního odboje ovšem nebyl jednoduchý. Mnoho letců odešlo nejprve do Polska. Počátkem srpna 1939 si i polská vláda uvědomovala nebezpečí, které jí hrozilo od nacistického Německa, proto byla část pilotů, která dosud neodešla do Francie, přijata do polského letectva. Teprve až v prosinci 1939 bylo několik československých letců včleněno do francouzských jednotek. Českoslovenští letci byli následně přesunuti k dalším bojům do Velké Británie.

Ve Velké Británii začaly rychle vznikat útvary československých letců, a to ještě před podepsáním příslušné smlouvy s vládou Spojeného království. Jednalo se přitom o útvary v rámci RAF. Během krátké doby zde československá vláda sestavila tyto útvary: 310. československá stíhací peruť RAF, 311. československá bombardovací peruť RAF, 312. československá stíhací peruť RAF a 313. československá stíhací peruť RAF. Po porážce Francie byla dalším cílem agrese nacistického Německa Velká Británie.

Mezi úspěchy československých bojovníků v rámci RAF patří mimo jiné 365 sestřelených (či silně poškozených) nepřátelských letadel, dále pak 6 sestřelených řízených střel V1. Na druhé straně zde figuruje 531 příslušníků československého letectva, kteří během války ztratili život. Mezi nejúspěšnější letce patří mimo jiných tito českoslovenští letci: Karel Kuttelwascher, Josef František, Alois Vašátko, František Peřina, Otto Smik, Josef Stehlík, Miroslav J. Mansfeld, Leopold Šrom, Václav Cukr nebo Otmar Kučera.

 

 

JJ s použitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Městské muzeum

    Muzeum s expozicí drahých kamenů.

    Nová paka, Královéhradecký kraj

    muzeum.cz/
  • Muzeum turistických známek

    Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

    Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

    https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Zámek Jánský vrch

    Sbírka dýmek

    Javorník, Olomoucký kraj

    https://www.janskyvrch.cz/cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags