Sberatel.info
6. March, 2019
Podobu kostky dal cukru ředitel cukrovaru v Dačicích Jakub Kryštof Rad. K lepšímu využití některých výrobků rafinérie zřídil v roce 1841 v Dačicích výrobnu kandovaného ovoce, cukrovinek a čokolády, do které zapojil také svou ženu Julianu. Nevýhodné tvary dosud vyráběného cukru v podobě homolí, klobouků či bochníků přiměly Jakuba Kryštofa Rada k „vynálezu“ kostky cukru.
Pro obchodníky i domácnosti byl totiž tvar homolí málo praktický, jelikož se homole špatně balily a při manipulaci se poškozovaly. Zároveň se při prodeji vždy nepodařilo useknout přesné množství cukru, čímž vznikal odpad v podobě tzv. drobtového cukru. Patent na výrobu kostek tak záhy zakoupilo Prusko, Sasko, Bavorsko, Švýcarsko a Anglie. Zdokonalenou formu Radova vynálezu používají rafinerie cukru na celém světě dodnes.
Poštovní známka Suverénní řád maltézských rytířů zachycuje pohled na kostel Panny Marie pod řetězem v Praze, má nominální hodnotu 45 Kč a jejím autorem je Karel Zeman.
Suverénní řád maltézských rytířů patří mezi nejstarší katolické řády. Tradičně se řád soustředil hlavně na provoz nemocnic, takzvaných špitálů. Řád vznikl již v 11. století v Jeruzalémě. Nespadá pod žádný stát ani mezinárodní organizaci a jeho samostatné postavení mu zajišťuje unikátní diplomatickou pozici při zvládání mezinárodních konfliktů a rychlém poskytování pomoci v případě krize kdekoli na světě. Sídlo řádu je od roku 1834 v Římě. V českých zemích působí řád nepřetržitě už od 12. století. Dnes je těžištěm jeho aktivit podpora a pomoc seniorům, zdravotně znevýhodněným a dalším lidem v nouzi.
Přehrada Les Království na Labi, kterou do podoby poštovní známky s nominále 19 Kč převedli výtvarník Adolf Absolon a rytec Martin Srb, byla postavena v letech 1910–1919. V letech 1920–1923 byla na pravém břehu pod hrází přidána průběžná vodní elektrárna. Známka je vydána v úpravě tiskového listu i známkového sešitku s 8 známkami a 2 x 2 různými kupóny.
JJ, foto: Česká pošta