Sberatel.info
20. March, 2016
Expozice je částečně interaktivní a lidé si mohou na vlastní kůži vyzkoušet například zařízení klasického československého obýváku. Třicátníci a starší se při pohledu na exponáty často neubrání zvolání: “Jé, to jsme měli doma také! Na to si pamatuji!” Vzhledem k omezené nabídce tehdejšího socialistického trhu se totiž řada výrobků nacházela téměř v každé domácnosti.
Ve stálé expozici je prezentován špičkový design prostřednictvím exponátů zapůjčených ze sbírek mnoha českých muzeí, zejména pak Národního technického muzea v Praze a Uměleckoprůmyslového musea, která jsou hlavními partnery projektu. Jedná se o jedinou soubornou expozici poválečného designu v Česku.
“Exponáty ilustrují tři paralelní roviny tehdejší produkce. Jednak šlo o tvorbu originálů či prototypů, které se většinou kvůli nepružnosti systému nedostaly do výroby a na trh vůbec nebo jen v malé míře na trh exportní. Dále zde byla běžná, sériová produkce, která za světovým vývojem často výrazně zaostávala, nebyla-li vybrána také pro vývoz na zahraniční trhy. Konečně třetí vrstva – kutilská produkce či takzvané domácí umění – vzešla z permanentního nedostatku kýženého zboží, touhy po moderním a krásném prostředí, rukodělné tradice i dostatku volného času,” popsala rozsah expozice šéfkurátorka Daniela Kramerová.
Hlavní stálou expozici doplňují dvě menší výstavy. Jedna je věnovaná botaskám, botám vyráběným v někdejším podniku Botana Skuteč. Vedle dobové produkce 60. až 80. let představuje výstava Když boty, tak botasky! také oživení této značky mladými designéry. Druhá menší výstava je věnována chebskému designérovi Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky Eska 622.
“Pro galerii Retromuseum znamená rozšíření programové náplně, a tím posun mezi největší muzea umění v České republice. Už předtím se jako jedna z pouhých pěti galerií mimo Prahu mohla chlubit tím, že vedle moderního umění prezentuje i to staré – sbírku chebské gotiky. Z těchto pěti pouze Moravská galerie v Brně a Muzeum umění v Olomouci mají ve svém programu design a užité umění,” doplnil ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer.