Sberatel.info
16. March, 2016
Na počátku vzniku figurky je nakreslený návrh, který autor rozpracuje a podle něj vytvoří model. Vtlačí ho do plastelíny a udělá se podle něj forma složená ze dvou půlek. Právě začátek, kdy figurku vymýšlí a vytváří, Podmola na výrobě figurek baví nejvíce.
“Modelování je taková nejlepší práce, nejvíc si s tím vyhraju. Musím dávat pozor na to, abych tu figurku byl schopný zaformovat a nakonec odlít a aby vypadala hezky a autenticky. Musím si ohlídat základní věci, co se týče uniformy i měřítka a podobně,” popisuje Podmol. Samotné lití cínu už je podle něj jednoduchá věc. “Na stole mám asi 20 formiček a než se dostanu k poslední, tak ta první už je vychladlá. Bez přerušení můžu pořád odlívat a nějak to odsýpá,” líčí.
Pro něj nejhorší práce přijde až na konec: malování. “To je vyloženě stereotypní práce. Lidí, co to i malují, není tolik, je to strašná práce. Tam třeba jedu sérii po 30 kusech,” popisuje Podmol. Odhaduje, že v republice je několik set sběratelů, výrobců asi pět nebo šest. “Oni to ale třeba neumějí namalovat. V republice mám už okruh sběratelů, často se mi stává, že posílají figurky, že je chtějí vymalovat,” říká.
Přes Vánoce a začátek roku má relativní klid a může se věnovat vytváření nových figurek. “Sběratelé čekají na to, co se objeví na novou sezonu. Musím něco vymyslet, protože to by mi neodpustili,” říká Podmol. Příští rok se sběratelé mohou těšit na novinky z gotického období. “Základ všeho jsou rytíři a pěšáci. Pak se to může doplňovat něčím, co už tak typické nebylo. Chtěl bych zkusit něco z výzbroje pěšáků a první střelné zbraně,” naznačuje výrobce.
Hlavní sezona pro něj začíná chystáním zásob před otevřením památek. “Když se otevřou hrady, tak musím zabrat. Otevřou pokud možno všichni v jeden den a všichni se ozvou najednou,” říká.
Figurky vyrábí po práci ve svém volném čase. “Pár let jsem byl doma a člověk potom zjistí, že je vystresovaný, nemá stálý příjem. Je to prostě nárazové,” řekl.
Za léta, co figurky vyrábí, už vytvořil stovky forem. Jde hlavně o vojáčky, včetně zabitých, které potřebují sběratelé sestavující si dioráma bitev. V nabídce má ale Podmol třeba i princezny, dělal erby či plakety hradů a teď chystá plochou figurku generála Laudona v rámu. “V sérii to vypadá moc pěkně. Tomu se chci věnovat taky do budoucna. Tyhle věci naplocho asi dělám v Česku jenom já,” říká Podmol.
Nejlevnější malí cínoví vojáčci se na hradech prodávají za pár desítek korun a děti si s nimi mohou i hrát, protože se moc nepoškodí. Cena těch větších figurek už ale jde do stokorun a jsou určeny hlavě pro sběratele. “To je vyloženě do vitrínky,” míní autor.
Z historických období se zaměřuje hlavně na gotiku, třicetiletou válku a na dobu generála Laudona. “Snažím se vždycky dělat něco, co vyplní trh a o co je zájem. Gotiku v těch malých figurkách asi dělám jenom já,” domnívá se.
I každá figurka vojáčka je jeho originálním výrobkem, také vlastní cínový betlém asi vyrábí jako jediný v Česku. “Jsou někteří, ale ti to obšlehnou. Já jsem dělal originál,” uvedl Podmol. Kromě Svaté trojice zahrnuje betlém tři krále, pastýře, ovečky či velblouda. Kompletní ručně vyrobená sestava přijde asi na 4000 korun. “Lidi si mohou vybrat. Třeba jenom základ, Svatou trojici,” říká autor.
S generálem Laudonem je spjato jeho dosud asi nejzajímavější dílo, dioráma bitvy u Domašova, které je od loňska k vidění v návštěvnickém centru v Novém Jičíně. Jedinečné je svou velikostí (plocha tři krát jeden metr) i počtem figurek. Je jich přes 500. “Nevím o větším. Bylo těžké vůbec dostat to do třetího patra a taky skleněný poklop na to dioráma,” vzpomíná.
Trochu problém pro něj je shánět cín, ze kterého figurky vyrábí. Pokud to jde, kupuje ho většinou z výkupen. “Je toho ale míň a míň a je to horší a horší. Cín je tak ušlechtilý materiál, že je o to pořád zájem. Třeba to po čase vymizí úplně,” obává se Podmol.