Sberatel.info
19. June, 2019
Z osmi přívěsů vyrobených v letech 1967 až 1970 zbyly tři. Jeden již renovovaný vlastní ČSAD Jihotrans. Jeden neopravený je v soukromé sbírce v Písku. “Náš má výrobní číslo je 2 a v září 1967 byl vystavený na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Poslední dvacetiletí sloužil jako statická ubytovna pro turisty,” řekl zástupce ředitele muzea Martin Štěpán.
Hotelu na kolech chybí hodně dílů, například skla nebo světla, a interiér je dochovaný jen částečně. Do vozu zatékalo, což způsobilo rozsáhlou korozi. Ani lak nemá původní podobu.
Dvounápravový vůz LP 30 má samonosnou karoserii. Přívěs měl samostatné naftové topení, ventilaci, nádrže na užitkovou a odpadní vodu. Levá část přívěsu se po zaparkování vysunovala, čímž zpřístupnila uličku uvnitř přívěsu. Do přívěsu nocležníci vstupovali dveřmi v pravé bočnici.
Uvnitř přívěsu bylo 30 lůžek, z toho šest jednolůžkových a 12 dvoulůžkových kabinek. Hosté hotelu měli k dispozici dvě převlékárny, pánskou a dámskou, a dvě umývárny. Ve vysunuté části byly záchody, chodilo se do nich dveřmi v levé bočnici. Cestující mohli v hotelu na kolech přebývat pouze, když stál zaparkovaný. Za jízdy seděli v autobuse.
“Každé lůžko mělo samostatné osvětlení, vlastní větrání, věšáky, odkládací prostor a držáky pro láhev a sklenici. K výbavě přívěsu také patřil stanový přístřešek, který mohl být postaven před pravou bočnicí, skládací stolky a židle, vysavač a rádio,” řekl Štěpán.
Regionální muzeum na opravu půl milionu korun dostalo od ministerstva kultury a 608.000 korun dal Pardubický kraj. Částka vystačí na první etapu. Další náklady si oprava lůžkového přívěsu ještě vyžádá.
“Ve Vysokém Mýtě vzniká velmi cenná sbírka exponátů tohoto typu, které lákají specifické publikum. A hotel na kolech jsme tu ještě neměli,” řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).
ČTK, foto: Pardubický kraj