Sberatel.info
20. March, 2016
“Uvidíte úplně zapomenuté filmy, kde sovětský rozvědčík váhá mezi svědomím a plánem, a pak nádherný plakát na tenhle film. Po filmu neštěkne ani pes, plakát vám může viset v ložnici a máte se na co dívat celý život,” uvedla Tmejová.
Návštěvníci uvidí kolem stovky plakátů řazených podle autorů, zvlášť budou plakáty na kultovní filmy. Tvůrci mnohdy využívali moderní techniky fotomontáže, koláže a litografie. Bude mezi nimi i plakát k francouzskému filmu Něžná známé výtvarnice Olgy Poláčkové – Vyleťalové, který získal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes roku 1973. Plakátovou tvorbou se živil také třeba Milan Grygar nebo Václav Cígler, dnes uznávaní a oceňovaní výtvarníci. Mnoho děl je anonymních a nelze dnes dopátrat jejich tvůrce.
“Je na tom krásně vidět vývoj techniky určitých autorů, jak to šlo po etapách po pěti a deseti letech. U jiných se zase projevuje, jak propadali depresi, což se projeví až při srovnání plakátů do časové řady,” uvedla Tmejová.
Období normalizace a cenzura měly vliv i na motivy na filmových plakátech. Na konci 60. let se na nich ještě objevovaly například náznaky nahých těl, což později již nebylo možné. Stejně tak zmizely náboženské motivy, například v surrealistických a symbolických kolážích Josefa Vyleťala.
Základ sbírky filmových plakátů pochází od bývalé tchyně Štěpány Tmejové, které je bez jakéhokoli výběru nosila šatnářka z kina. Léta ležely v kůlně v rolích a sedal na ně prach. Jejich výtvarná hodnota se mohla otevřeně ocenit až po roce 1989. Výstava končí 13. března.