VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Památkáři chtějí učinit přítrž fámám o jantarové komnatě na zámku Frýdlant

Sberatel.info

29. March, 2017

Nesmyslná považují památkáři opakovaná tvrzení dvou německých hledačů pokladů, že se na hradě a zámku Frýdlant na Liberecku ukrývá jantarová komnata. Aby je zcela vyvrátili, prozkoumali památkáři i národní archivy. Z dokumentů je podle nich zřejmé, že takový poklad na zámku nikdy nebyl. Výsledky svého bádání zveřejní památkáři v odborném článku. Novinářům to řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu Miloš Kadlec.

Komnatu s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru v roce 1716 daroval ruskému caru Petru I. pruský panovník Bedřich Vilém. V roce 1941 ji Němci u Petrohradu demontovali a až do jara 1945 byla uložena v Königsbergu, dnešním Kaliningradu. Poté zmizela neznámo kam. Dva němečtí hledači tvrdí, že komnata je ukrytá na frýdlantském zámku. Odvolávají se na tvrzení bývalé zámecké kuchařky, která na konci války údajně viděla z kuchyně, jak vojenská kolona přivezla na zámek bedny se šperky, zlatem a obrazy.

Bedny se na konci války sice na zámek vozily, podle zachovalých dokumentů ale obsahovaly knihy a archiválie z berlínských institucí – knihoven, muzea, archivu a gymnázia. “Kromě toho sem byla přivezena i velká spisovna, která se týkala říšských drah v Berlíně,” uvedl Kadlec. Bedny obsahovaly i nějaké osobní předměty představitelů berlínských institucí, například lovecké trofeje nebo sklo.

Soupis věcí z beden po válce prováděl národopisec Josef Scheybal, takže se ví, kde co bylo uskladněno. Bylo toho obrovské množství. Část z toho se do Německa vrátila už v roce 1945, ostatní o sedm let později. “V roce 1952 se odváželo sedm plných vagónů archiválií,” uvedl Kadlec. Bedny tehdy nakládali i trestanci z Liberce a stěhování stálo 129.000 korun československých. Náklady tehdejší Německá demokratická republika uhradila v naturáliích. “Byly to vědecké přístroje, třeba mikroskopy,” řekl Kadlec.

Frýdlant není jediným místem, o němž hledači pokladů tvrdí, že ukrývá jantarovou komnatu. Další jsou například v Krušných horách, na Šumavě či v Rakousku. V 90. letech ji neúspěšně hledal Josef Mužík také na zámku Sychrov nedaleko Turnova. Kadlec kvůli tomu prožil 21. března 1991 jedno z nejhorších období svého života. “Celou noc jsem strávil s bezpečnostní informační službou za ohrazeným areálem. Tvrdilo se, že zámek je podminovaný, neboť se hledači blíží k jantarové komnatě,” zavzpomínal Kadlec. Žádný poklad se tehdy nenašel a žádný výbuch nenastal.

Někteří vědci se domnívají, že jantarovou komnatu zničila sovětská vojska při dobývání Kaliningradu, nebo že jsou skvosty stále zasypány v ruinách sklepení tamního zámku, kde byly uloženy. Jantarovou komnatu, respektive její přesnou kopii, mohou turisté vidět od roku 2003 v Petrohradu.

(čtk, jj, foto: Autor: jeanyfan – wikimedia.org)

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

    Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

    Dolní Čermná, Pardubický kraj

  • Motocyklové a technické muzeum

    Muzeum se sbírkou motocyklů.

    Netvořice, Středočeský kraj

    www.veterankalendar.cz/index.php?id=5&am...
  • Muzeum cyklistiky

    Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

    Nové Hrady, Jihočeský kraj

    www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags