Sberatel.info
5. May, 2018
“To byly přijímače, kde bylo zakázáno přijímat zahraniční vysílání, poslouchání zahraničního rozhlasu bylo trestáno smrtí. Přivezl jsem si je od svého bratrance ze Švýcarska,” říká Hrodek. Na jednom tomto rádiu je umístěn i dobový papírový štítek, který varuje před poslechem cizího vysílání.
Čtyřiasedmdesátiletý Hrodek postupně shromáždil nejen nejrůznější rádia včetně značek Philips, Westinghouse či Titan, ale i telefony, kotoučové magnetofony a gramofony nebo měřicí přístroje. Celkem vystavuje asi 170 exponátů, další jsou uloženy v depozitu. Velká část je funkční, ale jejich spuštění musí předcházet speciální příprava. Nejvzácnější kousek sbírky, jednu z prvních krystalek, má sběratel doma.
Dýhované skříně starých přijímačů oblých tvarů s mnoha knoflíky a elektronkovým “magickým okem” působí často velmi důstojně a stylově. “Některé soupravy byly opravdu pěkné, byly to vlastně kusy nábytku s moderním designem a perfektním řemeslným zpracováním,” říká sběratel.
Původně začal sbírat elektrosoučástky pocházející ze zaniklé Tesly Lanškroun, aby přišel na jiné myšlenky po úmrtí manželky. Od známých dostával televize a radiopřijímače, aby je z nich mohl demontovat, později si ale ponechával celé přístroje. Některé také vyměňuje s jinými sběrateli. Vystaveny jsou i staré součástky Tesly.
Hlavní část sbírky je umístěna v budově bývalého penzionu pro seniory v sousedství firmy, kde má Hrodek pronajaté prostory. Některé exponáty jsou i na chodbách výrobního podniku. Další sběratel věnoval pro podobné vznikající muzeum v polském městě Dzierżoniów.
Sbírka je přístupná po předchozí domluvě, vstupné se nevybírá. Ročně si ji prohlédne kolem 200 lidí, jsou mezi nimi i návštěvníci ze zahraničí.
Více zde – http://www.dolni-cermna.cz/mestys/muzeum-radii/
ČTK, foto: www.dolni-cermna.cz