VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ústecké muzeum zaplnily legendární thonetky

Sberatel.info

16. March, 2016

Legendární thonetky dvou sběratelů zaplnily několik sálů ústeckého muzea. Návštěvníci uvidí i netypické kousky originálního ohýbaného nábytku, jako jsou židle pro panenky nebo postele a také sklápěcí thonetové křeslo z prvního ústeckého kina London. Podrobnosti ČTK řekl sběratel Tomáš Brejník z Litoměřic.

Výstava s názvem Thonet a jeho severočeské ozvěny prezentuje fenomén nejen prostřednictvím užitého nábytku, ale také dobovými katalogy. Autoři výstavy chtěli přiblížit návštěvníkům muzea historii jednoduché, lehké, pevné a elegantní židle, jejíž dokumentaci se věnují zejména na Moravě, kde německý truhlář Michael Thnonet uskutečňoval své experimenty s ohýbáním dřeva za pomocí páry.

K dokonalosti svůj vynález přivedl Thonet roku 1856, kdy založil svou první skutečnou továrnu, a to na území Českého království v moravských Korýčanech. “Brzy zaplavil evropský trh miliony kusů nábytku v neuvěřitelně širokém sortimentu a inspiroval desítky dalších výrobců, včetně těch na severu Čech,” přiblížil kurátor výstavy Martin Krsek.

Nábytkem si vybavil svou domácnost Tomáš Brejník, který se postupně stal odborníkem na ohýbaný nábytek, vzdal se své profese projektanta, proměnil se v renovátora a otevřel si prodejní galerii. Dnes patří mezi sběrateli ke špičce. To podle Krska dokládají i exponáty na výstavě. Jsou mezi nimi i dva exempláře nejstarších thonetek z doby, kdy Michael Thonet neměl továrnu, ale pouhou manufakturu.

Mezi nejobdivovanější kousky patří houpací lehátko “7500” z 80. let 19. století pojmenované podle katalogového čísla. V České republice se nacházejí jen tři. “Představuje vůbec nejobdivuhodnější produkt Thoneta ukazující úplnou mez jeho vynálezu ohýbání dřeva. Základní prvek lehátka tu totiž tvoří přes pět metrů dlouhá tyč. Její ohýbání bylo velmi náročné a použitelných byly z deseti kusů jen dva. Proto také šlo o velmi drahý výrobek. To platí i z dnešního sběratelského pohledu,” zmínil Brejník.

 

Zaujme i dětský nábytek a nábytek pro panenky. Ačkoliv Brejník i druhý ze sběratelů, Pavel Zedínek, židle běžně doma užívají, na některé si sednout nesmí nikdo. “Často jsou už velmi křehké a jen náročné restaurování z nich alespoň na pohled znovu učinilo kus, který je možné ukázat veřejnosti,” řekl Zedínek.

Severočeské ozvěny převratného Thonetova vynálezu ukazuje na výstavě například židle děčínské firmy Edvard Flascher, která však v silné konkurenci vydržela jen mezi léty 1883 až 1903. Právě stará rozvrzaná židle, jejíž hodnota podle kurátora spočívá v tom, že byla vyrobena na severu Čech, muzeu zůstane i po skončení výstavy, která trvá do 14. února.

Sbírky muzea obohatí také sklápěcí ohýbané křeslo z prvního ústeckého kina London. “Pro nás je zajímavé nejen jako nábytkářský kousek, ale také jako artefakt, který se váže k prvnímu ústeckému kinu. Diváci na do něho usedali už v roce 1909,” popsal Krsek. .

Nynějším nositelem tradice ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem je společnost TON, která je jedním z pouhých několika světových výrobců ohýbaného nábytku.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • World Money Fair

    Největší veletrh zaměřená na mince, medaile a drahé kovy na světě.

    30.01.2025 - 01.02.2025

    Berlín, Německo

    https://worldmoneyfair.d...
  • Minerály a drahé kameny jaro

    Největší akce v Praze zaměřená na minerály, drahé kameny a autorské šperky.

    15.02.2025 - 16.02.2025

    Praha, Česká republika

    www.mineralyolympik.cz...
  • Numismata Mnichov

    Nejstarší numismatický veletrh v Německu.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.numismata.de...
  • Philatelia Mnichov

    Tradiční filatelistický veletrh. Koná se souběžně s veletrhem Numismata.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.philatelia-m...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Zámek Kynžvart

    Metternichova sbírka kuriozit

    Kynžvart, Karlovarský kraj

    www.zamek-kynzvart.cz/zamecke-sbirky.php...
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Železniční muzeum ČD

    Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

    Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

    www.cdmuzeum.cz/
  • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

    Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

    Kašperské hory, Plzeňský kraj

    www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags