VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Lipníku se otevře výstava připomínající místní slavnou sirkárnu

Sberatel.info

31. March, 2016

V Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se 6. dubna otevře výstava mapující historii kdysi slavné továrny na výrobu zápalek SOLO Lipník. Již neexistující sirkárnu přiblíží rozsáhlá sbírka soukromého sběratele Michala Urbáška z Olomouce. Svou sbírku, která začala vznikat před více než 50 lety, se rozhodl věnovat Muzeu Komenskému v Přerově, řekl ČTK jeho kurátor Lubor Maloň. Výstava v Domečku ponese název Ani si neškrtnem aneb Zápalky kam se podíváš.

Podle kurátora čítá sbírka stovky krabiček, v Lipníku bude vystavena jen její část. “Zastoupeny budou zejména výrobky lipenské sirkárny od 60. do 90. let 20. století. Chybět nebudou ani zahraniční zápalky z různých koutů světa, různých velikostí a se zajímavými nálepkami,” uvedl Lubor Maloň.

Návštěvníci uvidí i samootevírací šuplíkové krabičky, trhací, krbové i reklamní zápalky. Kvůli chystané expozici se kurátoři výstavy obrátili před časem také na veřejnost. Výzva podle nich vyvolala velký ohlas. “Díky ní je muzeum bohatší o několik darů, které se skládají převážně z krabiček zápalek a celé řady různých nálepek na krabičky ze 70. a 80. let 20. století. Navíc je navázána spolupráce s místními sběrateli zápalkových nálepek a bývalými zaměstnanci podniku, kteří mají k dispozici celou řadu fotografií,” doplnil Maloň.

Nové předměty odborníci využijí i na výstavě, kterou chystají na rok 2018 do zámecké galerie Konírna ke 110. výročí založení lipenské sirkárny.

Počátky lipenské továrny na výrobu zápalek spadají do roku 1908, kdy byla založena společnost Kupecká akciová sirkárna v Lipníku nad Bečvou. Továrna byla postavena v roce 1909. Od roku 1913 byla začleněna do podniku HELIOS, o osm let později byla továrna přejmenována na SOLO. Ve 30. letech 20. století byla podle kurátorů výstavy lipenská sirkárna jedinou továrnou na výrobu zápalek na Moravě, třetí největší v Československu, ale zasáhla ji hospodářská krize, kvůli které musela omezit výrobu.

Po válce v roce 1945, když byl vytvořen národní podnik SOLO Sušice, se stala lipenská sirkárna jeho závodem. V následujících letech procházela různými fázemi reorganizace a změnami majitelů. Podnik ukončil činnost v říjnu 2002. Důvodem byl havarijní stav zařízení a budov i snížení poptávky po zápalkách. Hlavní výrobní hala továrny byla zdemolována v roce 2007.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • World Money Fair

    Největší veletrh zaměřená na mince, medaile a drahé kovy na světě.

    30.01.2025 - 01.02.2025

    Berlín, Německo

    https://worldmoneyfair.d...
  • Minerály a drahé kameny jaro

    Největší akce v Praze zaměřená na minerály, drahé kameny a autorské šperky.

    15.02.2025 - 16.02.2025

    Praha, Česká republika

    www.mineralyolympik.cz...
  • Numismata Mnichov

    Nejstarší numismatický veletrh v Německu.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.numismata.de...
  • Philatelia Mnichov

    Tradiční filatelistický veletrh. Koná se souběžně s veletrhem Numismata.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.philatelia-m...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum cukříků

    Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

    Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Regionální muzeum Skuteč

    Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

    Skuteč, Pardubický kraj

    https://muzeum.skutec.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags