Sberatel.info
18. October, 2017
Úprava vozu na kabriolet vznikla záhy po zmíněném pražském autosalonu. “Na něm byl představen klasický Jawa Minor a poměrně brzy se na to u Sodomky udělala kabrioletová karoserie,” doplnil Junek.
Úplně první kabriolet si objednal v březnu 1938 Stašek Moravec z Prahy. Na základě spokojenosti s výrobou prvního kusu si v roce 1939 objednala automobilka Jawa u firmy Sodomka větší sérii automobilů Minor s karoserií z Vysokého Mýta. Počet vyrobených kabrioletů dosáhl podle obchodních knih 25 až 26 kusů v rozmezí od května 1939 do dubna 1940. Původního majitele vozu, který získalo do sbírek, muzeum nezná.
Sériové kabriolety se v detailech od prvního vozu z roku 1938 lišily. Zřejmě z důvodu nižší ceny se v této sérii upustilo od sklopných boků stahovacích oken ve dveřích. Velmi proměnlivá byla i finální úprava lakem, bylo vyrobeno po sedmi vozech černých, modrozelených a v úpravě “metalise”, dva modré a po jednom kávovém, vínovém a šedém. Mezi uživatele či zákazníky těchto kabrioletů patřil například Jaroslav Frei, ředitel továrny Jawa, nebo cestovatel a spisovatel Alan Forejt.
Automobil je vybaven vodou chlazeným řadovým dvouválcovým motorem o obsahu 615,75 krychlových centimetrů s výkonem 14 kilowatt. Může dosáhnout až rychlosti 95 kilometrů v hodině. Vůz je opatřený takzvaným certifikátem originality, který vydává Společnost přátel Carrosserie Sodomka automobilům prokazatelně karosovaným firmou Sodomka ve Vysokém Mýtě.
Na veterána za 700.000 korun se podařilo získat dotaci 490.000 korun z ministerstva kultury. Zbytek uhradí muzeum z příspěvku na provoz, který Pardubický kraj jako jeho zřizovatel pro tento účel navýšil.
ČTK, foto: Muzeum českého karosářství