Sberatel.info
14. February, 2019
Aršík „Století Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda“ se dvěma různými známkami, z nichž každá má nominální hodnotu 45 Kč je v rámci dosavadní známkové tvorby netradiční svým rozměrem i velikosti známek. V prodeji bude také speciální příležitostný pamětní tisk s otiskem původní rytiny opatřený číslováním a vložený do modrých vkladových desek České pošty. Autory návrhu jsou výtvarníci Eva Hašková a Jan Maget, rytina je dílem Václava Fajta. Aršík bude možné zakoupit i na stánku České pošty na březnovém veletrhu Sběratel.
Ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy si mohou návštěvníci prohlédnout umělecká díla inspirovaná životem a dílem cestovatele. K vidění jsou kresby, malby, keramika, nechybí ani projekce fotografií, řekla kurátorka výstavy Magdalena Preiningerová. Výstava nazvaná “Miroslav Zikmund 100 let” potrvá do 5. května.
“Protože je už těžké přijít s něčím novým, máme stálou expozici, kde máme ty nejzajímavější věci, loni v létě byla cestovatelská expozice, tak nás napadlo, že bychom mohli využít umělecká díla, která vznikla (a jsou) inspirovaná cestami nebo samotným panem Zikmundem nebo Hanzelkou,” uvedla Magdalena Preiningerová.
Lidé si mohou prohlédnout například plastiky zachycující cestovatelskou dvojici, portréty i kresby inspirované cestami Hanzelky a Zikmunda. “Jde o české autory kromě obrázku, který dostal Zikmund při návštěvě Habeše, dnešní Etiopie, v roce 1947. Ještě je zde jeden portrét, který nakreslil ruský umělec v roce 1963,” uvedla kurátorka. Do kreslení, malování či modelování se mohou pustit také návštěvníci výstavy. Vystavena je také drátěná konstrukce vozu Tatra, která vznikla na objednávku pro dřívější výstavu věnovanou Zikmundovi v nedalekých Napajedlech.
Zikmund, který ve Zlíně žije, na výstavu také zapůjčil několik obrazů ze své vily. Nechybí ani portrét Zikmunda coby patnáctiletého chlapce z roku 1934, jehož autorem byl jeho starší kamarád. Promítá se také smyčka složená ze stovky fotografií. “Začíná to křestním listem, první fotografií ani ne ročního Zikmunda. Jsou tam fotografie ze soukromí, rodinné, z cest, oficiální, s přáteli,” uvedla kurátorka.
Hanzelka (1920 až 2003) a Zikmund podnikli první cestu v letech 1947 až 1950. Navštívili spolu více než osmdesát zemí, napsali přes 20 knih a proslavili vozy Tatra i Československo. Z jejich cest vzniklo mnoho rozhlasových reportáží, natočili kolem 150 krátkých a čtyři celovečerní filmy. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim bylo zakázáno cestovat i publikovat. Po pádu komunistického režimu se Zikmundovi podařilo splnit si cestovatelský sen a navštívit Austrálii, která z harmonogramu druhé výpravy vypadla. Opětovně se vydal i na Sibiř a Srí Lanku.
JJ, ČTK, foto: Česká pošta