VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Do dražby jde první poštovní známka na světě Penny Black z roku 1840

Sberatel.info

30. November, 2021

Jedna z prvních poštovních známek světa jde do aukce. Takzvaná Penny Black (černá jednopennyovka) z roku 1840 bude k mání 7. prosince v dražbě aukční síně Sotheby’s v Londýně. Odhaduje se, že by se mohla prodat až za šest milionů liber (přibližně 182 milionů korun).

Penny Black je první poštovní známkou světa a do dražby jde nyní jeden exemplář z prvního vytištěného archu, přiblížil zpravodajský server ABC News. Známka s profilem někdejší britské královny Viktorie je nalepená na dokumentu datovaném 10. dubna 1840, jenž pochází z archivu bývalého skotského politika Roberta Wallace, který se angažoval v poštovní reformě.

Tyto známky černé barvy v hodnotě jedné penny (pence) šly do oběhu v květnu 1840 a v podstatě znamenaly zavedení paušálního poštovního poplatku. Předtím byl tento druh komunikace složitější, drahý a poštovné podle britského deníku obvykle platili příjemci. Známka zaznamenala obrovský úspěch – umožnila posílat dopisy o hmotnosti až půl unce (14 gramů) na libovolné místo v zemi za jednotnou cenu jedné penny.

Podle Henryho House ze Sotheby’s je Penny Black “jednoznačně nejdůležitější kus filatelistické historie” a představuje “úsvit společenské komunikace”, jenž umožnil posílání dopisů lidem ze všech společenských vrstev. Celkem se prodalo přes 68 milionů kusů těchto známek.

Předpokládá se přitom, že z prvního vytištěného archu se dochovaly pouze tři nepotřísněné kusy černé jednopennyovky, dva z nich jsou ve sbírce britského poštovního muzea. Ten třetí – který půjde do dražby – vlastní v současné době filatelista a podnikatel Alan Holyoake. “Je to světová ikona, protože je to vlastně úplně první známka,” prohlásil o ní Holyoake.

Sám ji koupil před deseti lety za méně než 50.000 liber (zhruba 1,5 milionu korun), píše ABC News, podle nějž v té době kolovaly zvěsti, že je to jeden z prvních exemplářů Penny Black. Trvalo však další tři roky, než se podařilo prokázat, že tomu tak skutečně je, a známka získala oficiální potvrzení od Královské filatelistické společnosti v Londýně a Britské filatelistické asociace. Toto osvědčení pak výrazně zvedlo její hodnotu.

A je tomu právě pět let, kdy se vydražila raritní česká známka “50/50h Doplatit”. Nový majitel za ni tehdy zaplatil 1,7 milionu korun.

Známka s vyznačenou hodnotou “50/50h Doplatit” vyšla v roce 1927 omylem. Podle filatelistů je to nejvzácnější československá známka, která je také jediným českým zástupcem mezi raritami uznávanými ve světě.

Ve vysoké ceně známky “50/50h Doplatit” se odráží i její spletitý osud. Poté, co byla koncem 20. let minulého století omylem vydána v počtu asi 100 kusů, se podařilo objevit jen 17 z nich. Vydražený exemplář je ale první nalezený od roku 1939 a navíc tiskem odlišný od ostatních dříve nalezených. Přitom mohl skončit zapomenutý v šuplíku.

Původní majitel, důchodce z Moravy, se před několika lety stěhoval do domova důchodců a mohl si s sebou vzít jen malou část své obsáhlé sbírky. Pozval si kamarády sběratele, aby si ze zbytku známek vybrali, co by se jim hodilo. Při prohlídce si však jeden z nich všiml chybotisku a majiteli doporučil obrátit se na znalce. Ten pak zjistil, že jde o pravý exemplář tuzemského “svatého grálu” filatelistů.

ČTK, foto: archiv a Sotheby´s

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags