VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Stella Zázvorková a Jan Werich mají vlastní známky

Sberatel.info

5. April, 2022

Vedle příležitostných poštovních známek se slavnými herci emituje Česká pošta nově poštovní aršík 150. výročí zprovoznění Košické-bohumínské dráhy nebo známku s mytickými postavami kněžny Libuše a Přemysla.

Autorem nových známek umístěných na jednom tiskovém listu ze série “Čeští herci a herečky” je výtvarník Jan Maget. Nesou nominále 30 Kč (Werich)  34 Kč (Zázvorková) a byly tištěny ofsetem v celkovém počtu 50 000 kusů.

Námětem obou obálek prvního dne (FDC), jsou herci jak rozmlouvají mezi sebou. Tiskla se digitálem v nákladu 2 600 kusů.

Příležitostný poštovní aršík 150. výročí zprovoznění Košicko – bohumínské dráhy, který je společným  vydáním se Slovenskem, navrhl  Dušan Kállay, rozkresbu a rytinu provedl Jaroslav Tvrdoň. Tisklo se ocelotiskem z ploché desky kombinovaným ofsetem v nákladu 30 000 kusů. FDC, jehož námětem jsou železniční motivy, pak digitálním tiskem a vzniklo 3 100 kusů.

Společným motivem aršíku je železniční lokomotiva na pozadí s historickou mapou Těšínského Slezska, které představovalo významnou dopravní křižovatku. Nejdůležitější železniční tratí, která tudy procházela, byla právě Košicko-bohumínská dráha, jež spojovala od roku 1872 Bohumín s Košicemi. Dráha byla soukromých rukách až do roku 1921, kdy většinu jejích akcií skoupil československý stát.

V edici “Technické památky” představuje Česká pošta Schwarzenberský plavební kanál.  Příležitostná písmenová poštovní známka vznikla v atelieru Adolfa Absolona, liniovou kresbu provedl Martin Srb.

Má nominále “B”, tedy 19 Kč a vychází v sešitku o osmi známkách a s čtyřmi potištěnými kupony. Jejich námětem je dolní portál kanálu u obce Jelení a pomník projektanta kanálu Josefa Rosenauera.

Schwarzenberský plavební kanál je významné technické dílo. Měří 44 km, začíná pod horou Špičák a končí v Rakousku na říčce Grosse Mühl. Celkový spád je 255 metrů.

Část kanálu v délce téměř 400 m je vedena tunelem. Během zhruba 100 let plavebního kanálu bylo splaveno k řece Grosse Mühl téměř 8 milionů prostorových metrů palivového dříví. Plavba do Vídně byla ukončena v roce 1892, kdy byla nahrazena levnější a rychlejší dopravou po železnici. Doprava dříví po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, respektive později v Nové Peci, trvala až do roku 1961.

Známé postavy jedné z ústředních českých bájí, tedy kněžna Libuše a Přemysl Oráč jsou námětem příležitostné písmenové poštovní známky, jež vychází v rámci společné tematické edice EUROPA evropských pošt sdružených v asociaci Post Europ. Jejím letošním zadáním bylo “přiblížit tradiční příběhy dané země, zejména ty, které se týkají rané historie lidí nebo vysvětlují přírodní nebo sociální fenomén, a obvykle zahrnují nadpřirozené bytosti nebo události”.

Autorkou výtvarného návrhu je Renáta Fučíková. Známka nese nominále “E” (39 Kč) určené pro zásilky zasílané do evropských zemí a byla vytištěna ofsetem v nákladu 78 000 kusů. FDC se tisklo digitálem v nákladu 2 700 kusů.

ČTK, jj, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags