Sberatel.info
15. November, 2021
Každý velikán, který zanechal nesmazatelnou stopu ve světové kultuře, je velmi pravděpodobně také sběratel. Platí to i o Johnu Lennonovi, zakladateli Beatles. Od vydání jeho nejslavnějšího sólového alba „Imagine“ letos uplynulo 50 let. Poštovní známku k této události bude možné koupit o tomto víkendu na vánočním veletrhu Sběratel. Součástí akce bude také výstavka věnovaná Johnu Lennonovi jako filatelistovi.
Album poštovních známek, které John Lennon vlastnil, dnes patří Smithsonovu národnímu poštovnímu muzeu ve Washingtonu v USA. Vzhledem k pandemii album na žádné výstavy nepůjčuje, návštěvníci veletrhu si ale mohou v klidu projít reprodukce jeho nejzajímavějších listů.
Než John Lennon procestoval s Beatles celý svět a začal se věnovat hudbě, poznával rodák z anglického Liverpoolu svět úplně jinak – prostřednictvím poštovních známek. Což byla, v 50. letech minulého století a ještě dlouho poté, pro děti jedna z mála možností, jak se o cizích státech něco dozvědět. Možná tak slyšel úplně poprvé také o Československu…
Album obsahuje celkem 565 známek na více než 150 stranách. Původně jich mělo být až 800 a tedy je zřejmé, že Lennon s albem pracoval a známky v něm měnil ještě několik dalších let.
Sadu známek Poštovní správy OSN, které připomínají 50 let od vydání slavného sólového alba Johna Lennona „Imagine“ bude možné koupit na stánku sberatelshop.cz.
„Modré album“ Freddie Mercuryho bylo k vidění v Praze
John Lennon ale není jediný slavný filatelista mezi světovými celebritami. Poštovní známky sbíral také Freddie Mercury. V jeho sbírce, tzv. „modrém albu“, najdete i poštovní známky z tehdejšího Československa, třeba s Tatrou 603 nebo prezidentem Antonínem Zápotockým. Album, které vlastní Britské poštovní muzeum, si mohli na vlastní oči prohlédnout v roce 2019 návštěvníci jarního veletrhu Sběratel.
Freddie Mercury sbíral známky jako chlapec a jeho album patří k několika málo osobním předmětům, jež neskončily po jeho smrti v soukromých rukách. Sbírka obsahuje známky z mnoha různých států po celém světě. Často pocházejí ze zemí Britského impéria, filatelisticky zvlášť významné jsou známky ze Zanzibaru, Mercuryho rodiště. Album zahrnuje také široký výběr známek ze zemí východní Evropy a Commonwealthu. Jako upomínka na populární hvězdu i jako kulturní odkaz je tato sbírka neocenitelná.
Sám Freddie Mercury se na známkách britské pošty objevil v roce 1999. Známka zachycuje Mercuryho při vystoupení před jeho smrtí v roce 1991, v pozadí je vidět bubeník Roger Taylor, což tehdy způsobilo malý skandál. Nepsaným pravidlem ještě v té době bylo, že na známkách se může objevit jen jedna živá osoba – panovník. Známky s Freddieho podobiznou ale najdeme i na poštovních známkách mnoha dalších států.
red, foto: veletrh Sběratel