Sberatel.info
14. September, 2018
Lícní strana zobrazuje dvě pomyslné vitríny s vybranými exponáty Národního muzea. Mezi nimi nechybí například plejtvák myšok, zkamenělina trilobita, denár Boleslava II. či kamenná plastika hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic.
“Na druhé straně najdete letopočty 1818 a 2018. V horní části pak Historickou budovu Národního muzea a v dolní části jeho Novou budovu. Uprostřed těchto budov se nachází název Národní muzeum,” uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Rub mince zároveň vyobrazí českého lva a iniciály autora návrhu.
“Do oběhu se dostane 5600 kusů v běžném a 10.600 kusů ve špičkovém (proof) provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany,” dodala Fišerová.
Dvousetkoruna s motivem Národního muzea je jedenáctou pamětní stříbrnou mincí, kterou v rámci emisního plánu na léta 2016 až 2020 ČNB vydá. Další, v letošním pořadí třetí kus, ČNB uvede k 300. výročí úmrtí Jana Brokoffa.
Národní muzeum založil pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách v roce 1818 hrabě Kašpar Maria Sternberg, jenž byl zároveň uznávaným učencem oboru paleontologie. Profesionalizace se muzeum dočkalo především ve druhé polovině 19. století. V té době vznikly mnohé vědecké práce, které měly zásadní význam pro rozvoj velkého počtu vědních disciplín. Rozkvětu vděčí instituce také jménům jako František Palacký, Josef Dobrovský či Karel Jaromír Erben.
Historická budova Národního muzea se po rekonstrukci částečně veřejnosti otevře 28. října k výročí 100 let založení republiky, a zároveň 200 let od založení muzea. Náklady na rekonstrukci budovy ze strany státu budou kolem dvou miliard korun.
ČTK, foto: ČNB