Na vánoční veletrh Sběratel dorazily tisíce lidí i TV Nova
Sberatel.info
28. November, 2022
Raritní známky se skupinou U2, pamětní list ve formě bankovky vydaný k nedožitým sedmdesátinám Mira Žbirky nebo bankovku z fiktivní země z filmu Návrat Růžového pantera mohli návštěvníci vidět a koupit na vánočním veletrhu Sběratel.
Ten se konal od 25. do 26. listopadu v pražském hotelu Olympik. Poštovní známky, mince, bankovky, pohlednice, staré akcie, antikvární zboží a další sběratelský materiál na něm nabízelo na 80 vystavovatelů z celé Evropy.
Na veletrh dorazili sběratelé i lidé, kteří hledali originální vánoční dárky, z celé republiky.
Veletrh přilákal přes dva tisíce návštěvníků a také řadu
médií, informace o něm se objevila i v hlavních zprávách TV Nova.
Mince a medaile tvoří jednu z hlavních nomenklatur veletrhu. Velký výběr zahrnoval i vyhledávané mince emitované Českou národní bankou.
Sběratelé, kteří návštěvu veletrhu nestihli, si mohou po
přihlášení do Klanu sběratelů objednat vybrané novinky a rarity z veletrhu
v poveletržní nabídce, kterou jim organizátoři veletrhu zašlou e-mailem ve
středu 30. listopadu.
Výtvarník Petr Ptáček dorazil osobně uvést známkový přítisk s legendárním „prasetem“, tedy motocyklem ČZ 175 / 501.
V příští roce se veletrh Sběratel bude konat opět 3x a to v těchto termínech: Jarní veletrh Sběratel – 24. – 25. 3. 2023, hotel Olympik Praha, Podzimní veletrh Sběratel – 8. – 9. 9. 2023 – výstaviště PVA Expo Praha, Vánoční veletrh Sběratel – 24. – 25. 11. 2023 – hotel Olympik Praha.
Na vánočním veletrhu byly v nabídce tisíce historických i stále platných bankovek z celého světa. O sběratelské bankovky z fiktivního království Lugash, které se objevuje ve filmu Návrat Růžového pantera byl velký zájem.
Na veletrhu měly premiéry nové vlastní poštovní známky věnované „lišajům a martináčům“. Autorem je výtvarník Vlado Rimbala.
Není mezi nimi i pohlednice z vašeho města?!
K vidění byly na doprovodné výstavce také vzácné irské poštovní známky se skupinou U2 s chybotiskem, díky kterému jde jejich cena do tisíců liber.
Návštěva veletrhu je ideální pro doplnění pomůcek pro sběratele a to obvykle za výrazně nižší ceny.
Na vánočním veletrhu Sběratel bylo možné koupit i zajímavé starožitnosti a antikvární věci.K dispozici bylo pro návštěvníky také oblíbené oceňování vlastních donesených sbírek, které zajišťovali znalci z České numismatické společnosti a Svazu českých filatelistů. Žádného Modrého Mauritia, ale v žádném z desítek donesených alb, bohužel ani tentokrát nenašli…
Bugatti Royale 41 je novým přírůstkem do Zlaté sbírky Václava Zapadlíka. Na sběratelské bankovce se představí model z roku 1934. Autorem designu bankovky je opět vyhledávaný tvůrce fantaskních bankovek Matej Gábriš.
„Chceme, aby si všichni kupci byli jistí, co kupují,“ vysvětluje numismatik a majitel Antium Aurum Pavel Kroužek a dodává: „Nezávislé ohodnocení mincí dle mezinárodních standardů […]
Amerika má vetřelce, Japonsko Godzilu a Češi Jožina z bažin! Nejslavnější československé monstrum bude mít nově také vlastní poštovní známku, jež bude mít premiéru na veletrhu Sběratel. Podívejte se na kompletní doprovodný program.
Absolutnímu pořadí vévodí švýcarský zlatý investiční slitek 500 g Argor-Heraeus, který se vydražil za 695 555 Kč. Hned za ním se umístila unikátní sada 14 kusů svatováclavských dukátů z let 1923–1936 s cenou 473 000 Kč. V září se přes Aukro vydražily předměty z oblasti sběratelství a starožitnictví za více než 112,5 milionů korun.
Medaile „Oživenie Kremnického Baníctva“ byla v roce 1934 vyražena v počtu pouhých 68 kusů a nakonec se vydražila za 1,3 mil. Kč. Na druhém místě s částkou 930.000 korun skončila sada dukátů Karla IV. z přelomu 80. let minulého století.
"V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.
Maybach ve 30. letech 20. století patřil luxusem i cenou mezi nejprestižnější automobilové značky. Muzeum v německém Neumarktu vlastní přes 10 % všech exemplářů, které se na světě zachovaly.