Sberatel.info
24. November, 2021
Jediný dochovaný exemplář slovenské bankovky z roku 1945 se dnes v internetové aukci za 1,25 milionu korun bez aukční přirážky. Je to více než dvanáctinásobek vyvolávací ceny, která byla 100.000 korun. Sběratel, který bankovku získal, zakoupil jediný na světě známý kus této státovky, kterou vydal Slovenský stát na konci druhé světové války a nikdy se nedostala do oběhu.
Internetová aukce společnosti Bankovky.com byla zaměřena na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 do současnosti. Dražilo se 900 položek s celkovou vyvolávací cenou přes 2,5 milionu korun. Nejdražší prodanou položkou dvoudenní aukce se stal padesátigulden z roku 1800, který se vydražil za 3,4 milionu korun a jehož jsou známé pouze tři kusy.
Nevydaná slovenská státovka nemá na sobě uveden letopočet, ale odhadovaným rokem je 1945. Tisk a skartaci státovky zařizovala tiskárna Neografia v Turčianském Svatém Martině. Tehdejší dělník tiskárny se nedostal k celým exemplářům, ale účastnil se přepravy rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal. Bankovka se odtud dostala do sbírky významného bratislavského sběratele, který ji měl v držení od roku 1980.
Slovenská koruna má rozměry 110 krát 59 milimetrů, převážná barva líce je černofialová. V levé polovině je umístěna hlava krojovaného chlapce z profilu a na ni je vložena velká číslice 1. Ve zbývající části je jednoduchým hůlkovým písmem uveden nápis Slovenská republika a jedna koruna slovenská, rusínská číslovka je psána azbukou a nechybí ani německé a maďarské pojmenování číslice. Převládající barva rubové strany je oranžová. V pravé i levé polovině jsou velké číslice jedniček, uprostřed je státní znak, vodorovný pásek nese název jedna koruna slovenská.
V posledních letech byla za vysokou cenu vydražena například také unikátní slovenská padesátikoruna z roku 1940, které jsou na světě pouhé dva exempláře. Bankovka se v říjnu 2016 prodala na aukci v Brně za 2,9 milionu korun bez aukční přirážky. Vzácné jsou také bankovky, které jsou vadné, ať už z důvodu chyby v tisku nebo kvůli vadám v bezpečnostních prvcích. Mezi nejraritnější takto chybné bankovky patří dvousetkoruna z roku 1993, která má na ochranném pásku napsáno “Republique du Zaire” a přezdívá se jí tedy zairovka. Její hodnota se může vyšplhat až na 400.000 korun.
Celosvětově byla za nejvyšší částku podle dostupných údajů vydražena tisícidolarová bankovka přezdívaná Grand Watermelon (Velký vodní meloun) z roku 1890, která byla v roce 2014 na aukci v americkém Orlandu prodána za 3,29 milionu dolarů (72,4 milionu korun). Je to její jediný exemplář držený v soukromých rukách, druhý výtisk bankovky je uložen v bance v San Francisku. K oblíbeným sběratelským předmětům patří i mince, ať už zlaté, stříbrné či vyražené z obyčejných kovů. Tuzemský rekord drží od loňského listopadu desetidukát Ferdinanda III. z roku 1642. Vyvolával se za 5,3 milionu korun a byl vydražen za 30 milionů korun včetně aukční přirážky.
ČTK, foto: bankovky.com