VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Národní muzeum má ve sbírce místo drahých kamenů umělé náhražky

Sberatel.info

16. March, 2018

Ve sbírce Národního muzea jsou místo některých drahých kamenů umělé napodobeniny. Rozdíl v ceně by podle soudního znalce mohl v některých případech být až několik desítek milionů korun. Muzeum nyní zjišťuje, jak se záměna stala. Například údajný pětikarátový diamant, třetí největší ve sbírce, je pouze broušené sklo. Kašmírský safír o udávané ryzosti 19 karátů pak není přírodní, ale laboratorně vytvořený.

“Zjistili jsme několik konkrétních věcí, případ diamantu a safíru, kde zjišťujeme, co se konkrétně a kdy stalo. Je to trochu detektivka. Ve sbírce určitě nepanoval pořádek,” řekl serveru náměstek generálního ředitele pro sbírkotvornou a výstavní činnost Michal Stehlík. O cause jako první informoval server hlidacipes.org.

Sbírka má asi 5000 položek. V roce 2016 ji přebral nový kurátor Lukáš Zahradníček, který na problém upozornil. “Ověřit jsem stihl zhruba 500 kamenů a z nich bylo 70 buď špatně určených, případně byly místo přírodních kamenů ve skutečnosti jen jejich syntetické verze,” řekl. Problém se týká i rubínů, safírů, korundů nebo alexandritů.

Od listopadu 2016 se případem zabývala zvláštní kontrolní skupina muzea, která míní, že diamant byl pravděpodobně ukraden a zaměněn při jedné z výstav v 60. a 70. letech minulého století. “I po poradě s právníky je jasné, že problém se stal někdy před rokem 1990 a i z hlediska možné trestněprávní či jiné odpovědnosti je promlčen. Nemůžeme nikoho chytnout za ruku,” uvedl Stehlík.

Server ale upozorňuje, že například o záměně diamantu za sklo se v muzeu ví minimálně od roku 2004. Vyplývá to podle něj z vnitroústavního sdělení z 26. března 2013. Vedení muzea vinu odmítá. “Muzejní zákon jasně říká, že ve chvíli, kdy zjistíte problém, musíte dohledávat dál a zjišťovat okolnosti. Kolegové postupovali tak, že hledali okolnosti, zjišťovali, jestli nedošlo k záměně, jestli není ten kámen uložen třeba někde jinde. Problém je i v tom, že inventarizační cyklus máme dvacet let,” dodal Stehlík.

Kameny měly být původně vystaveny ve zrekonstruované historické budově, která se otevře letos. Součástí expozice ale po nových zjištěních nebudou. Muzeum chce pro jistotu nechat zkontrolovat a opatřit certifikátem pravosti i dva největší diamanty sbírky, které jsou původem z Jihoafrické republiky.

Podle České televize se muzeum chystá prověřit i další sbírky, například obrazů nebo hudebních nástrojů. O falzifikátech pak uspořádá výstavu.

ČTK, ilustrační foto: Shutterstock

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • World Money Fair

    Největší veletrh zaměřená na mince, medaile a drahé kovy na světě.

    30.01.2025 - 01.02.2025

    Berlín, Německo

    https://worldmoneyfair.d...
  • Minerály a drahé kameny jaro

    Největší akce v Praze zaměřená na minerály, drahé kameny a autorské šperky.

    15.02.2025 - 16.02.2025

    Praha, Česká republika

    www.mineralyolympik.cz...
  • Numismata Mnichov

    Nejstarší numismatický veletrh v Německu.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.numismata.de...
  • Philatelia Mnichov

    Tradiční filatelistický veletrh. Koná se souběžně s veletrhem Numismata.

    01.03.2025 - 02.03.2025

    Mnichov, Německo

    https://www.philatelia-m...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Muzeum obrněné techniky

    Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

    Smržovka, Liberecký kraj

    tankysmrzovka.cz/
  • Muzeum psacích strojů

    Muzeum se sbírkou historických psacích strojů. e-mail: [email protected]

    Česká Kamenice, Ústecký kraj

  • Muzeum motorových kol

    Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

    Horní Radouň, Jihočeský kraj

    www.muzeumradoun.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags