Sberatel.info
11. May, 2021
Po dlouholetém výzkumu pracovníci muzea Karla Maye v saském Radebeulu předali na americký konzulát v Lipsku skalp, který zakladatel muzea získal údajně od indiánského náčelníka.
Indiánský kmen Odžibvejů, obývající kdysi rozsáhlé oblasti kolem Velkých jezer, v roce 2014 požádal o navrácení zhruba 100 let starého exponátu, který spoluzakladatel muzea Patty Frank (1876-1959) patrně získal od siouxského náčelníka. Jak přesně se trofej do města poblíž Drážďan dostala, není jasné.
V posledních letech prováděli odborníci řadu výzkumů s cílem určit původ skalpu. To se nicméně nepodařilo, neprokázala se ani spojitost mezi skalpem a Odžibveji.
Navrácení lidského pozůstatku je podle Volkmara Kunzeho z představenstva nadace Karla Maye motivováno výhradně etickými důvody. “Není důkaz o tom, že byl získán zavrženíhodným způsobem či že má koloniální původ,” řekl Kunze. Předání skalpu má podle něj posloužit porozumění mezi národy i dobré spolupráci s domorodými Američany.
Německo postupně vrací domorodé trofeje do zemí původu. Loni v září berlínské Etnologické muzeum rozhodlo o vrácení Novému Zélandu dvou tetovaných a mumifikovaných hlav maorských mužů, které mělo ve sbírkách déle než sto let. O navrácení těchto hlav známých jako toi moko z celého světa se Nový Zéland snažil řadu let.
ČTK, ilustrační foto: Muzeum Karla Maye